Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Selçuk Üniversitesi, KOSKİ ve Teknokent İşbirliğinin Başarılı Uygulaması

Selçuk Üniversitesi, KOSKİ ve Teknokent İşbirliğinin Başarılı Uygulaması13 Kasım 2013 Çarşamba 17:16

Uluslararası Su Birliği (International Water Association, IWA) tarafından organize edilen “9. Atıksu Geri Kazanımı ve Suyun Yeniden Kullanımı Konferansı” 27-31 Ekim 2013 tarihinde Güney Afrika ülkelerinden Namibya’nın başkenti Windhoek’te gerçekleştirildi

Sempozyum  atıksuların yeniden kullanımı konusunda Dünya’daki en büyük organizasyon olarak her iki yılda bir gerçekleştirilmektedir.

 

 

ABD, İngiltere, İspanya, Avusturalya, Kanada, Fransa,  Brezilya, Singapur, İtalya, Hollanda, Güney Afrika, Namibya, Çin ve Türkiye olmak üzere 30 ülkeden 347 katılımcı ile gerçekleştirilen konferansta atıksu geri kazanımı, arıtılmış atıksuların tarımsal sulamada yeniden kullanımı, arıtılmış atıksuların içmesuyu olarak yeniden kullanımı, yeraltına deşarj, desalinasyon, içme suyu, sulama suları ve iklim değişikliği gibi konular üzerine bilimsel makaleler sunuldu.

 

 

Konferansa Türkiye’den Selçuk Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bilgehan Nas ve KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş ile birlikte KOSKİ İçmesuyu ve Atıksu Arıtma Tesisleri Şube Müdürleri katıldı.  

Türkiye’den Selçuk Üniversitesi ve KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün birlikte hazırladığı “Konya’da Kısıtlanmış Yeşil Alanlarda Geri Kazanılmış Atıksuların Mor Şebeke ile Sulama Suyu Olarak Kullanımı” adlı bildiri Doç.Dr. Bilgehan NAS tarafından sunuldu.  Böylece, Türkiye’de bir ilk olan bağımsız bir şebeke ile geri kazanılmış atıksuların yeşil alanların sulanmasında kullanımı (mor şebeke) uygulaması uluslararası alanda tanıtılarak bilimsel literatüre kazandırılmıştır.

 

 

KOSKİ’nin desteği ile Selçuk Üniv. Teknoloji Geliştirme Bölgesinde faaliyet gösteren Arbiotek Çevre Çözümleri Ltd.Şti. tarafından projelendirilen ve işletilen pilot ölçekli atıksu geri kazanım tesisi Konya Atıksu Arıtma Tesisinde 2010 yılında kurulmuş ve elde edilen verilerle gerçek ölçekli atıksu geri kazanım tesisi projelendirilerek 2012 yılında işletmeye alınmıştı. 2012 ve 2013 yılı yaz aylarına Konya atıksu arıtma tesisi çıkış suları inşa edilen geri kazanım tesisinde yeniden ileri bir arıtmaya tabi tutulmuş ve Aslım Mevkiinde yaklaşık 3 milyon m2 yeşil alanın sulanmasında kullanılmıştır. Sulama bölgede inşa edilen 24 km uzunluğundaki yeni “mor şebeke” ile gerçekleştirilmiştir. Böylece içmesuyu kalitesindeki yeraltı sularını sulama suyu olarak kullanmak yerine arıtılmış atıksuların kullanılması ile 2 yılda önemli ölçüde su tasarrufu yapılmıştır. 

 

 

Proje;  pilot ölçekli tesis, gerçek ölçekli tesis ve sonuçlarının alanındaki en önemli organizasyonda sunulduğu bir bildiri ile Kamu, Üniversite ve Teknokent işbirliğinin başarılı bir örneği olmuştur.

Okunma Sayısı: 2385
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya