Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Selçuk Üniversitesi PATLIB 2014 Konferansı ve Rektörler Toplantısına Katıldı.

Selçuk Üniversitesi PATLIB 2014 Konferansı ve Rektörler Toplantısına Katıldı.01 Haziran 2014 Pazar 12:34

Avrupa Patent Ofisi-TPE ile Türk Patent Ofisi-TPE nin birlikte organize ettiği toplantı 15 Mayıs 2014 te İstanbul Cevahir Otelde gerçekleştirildi.

Toplantıda açılış konuşmanı gerçekleştiren TPE Başkanı Prof Dr Habip Asan, Patent farkındalığı ve sayısının artırılması kadar buluşun inovasyon döngüsünde rolünü artırmasının da önemine işaret ederek, inovasyon ile ekonomik yarara dönüştürülen buluşun Ar-Ge için harcanan kaynağın geri dönüşümünü sağlayacağı gibi ülkeye ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Habip Asan, Türkiyenin Bayh-Dole yasası olarak tanımlanan ve meclis gündeminde olan yasanın üniversitelerin buluşun sahibi olmasını da içeren, inovasyona da katkı sağlayacak önemli değişimler içerdiğini belirttikten sonra, TPE nin 2012-2013 yıllarında üniversitelere yönelik aktivasyonlarını anlattı.

Avrupa Patent Ofisi Başkanı (EPO) Benoit Battistelli, EPO’nun bölgesel ve global amaçlarına değindikten sonra, EPO’nun Avrupa’da hükümetler arası ikinci büyük enstitü olduğunu, 30’dan fazla ülke uyruğunda 7100 çalışanı olduğunu, Münih-Berlin-Hague-Viyana’da dört ana ofisi olduğunu, 2013’de 265.000 den fazla patent müracaatı aldıklarını, 66.700 patentin tescil aldığını-tescil oranı %50 civarında-40 ülkede patent koruması sağladıklarını belirttikten sonra, EPO Türkiye ilişkilerinin ayrıntılarını anlatmış-Türkiye Avrupa Patent Organizasyonuna 200 yılında katılmış, TPE Türkiye ile ilişkileri koordine eden ana partner konumunda, 2013 yılında önceki yıla göre %32 artış ile 909 patent başvurusu gerçekleştirilmiş-TPE ile aralarındaki işbirliği alanlarını özetleyerek, EPO-TPI nin üniversiteler ile yaptığı aktiviteler hakkında bilgi vermiştir. Benoit Battistelli Türkiye’nin pilot uygulama olarak yer aldığı ve 2011-2013 yılları arasında yürütülen PATLIB projesi hakkında bilgilendirme yapmıştır.

EPO ve TPE başkanları ile üniversitelerin rektör ve rektör yardımcıları, sektörün ihtiyaçları ve Avrupa patent sisteminin ne şekilde geliştirilebileceği konularında görüş alışverişinde bulundu. Toplantıya; aralarında Selçuk Üniversitesinin olduğu 14 üniversite davet edilmiş, Selçuk Üniversitesini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş ve Konya Teknokent Yön Kur Bşk Prof Dr Bayram Sade temsil etmişlerdir. Toplantıya katılan Temsilciler üniversiteleri hakkında eğitim, araştırma ve patent sistem ve süreçleri ile ilgili bilgiler vermişlerdir. SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Güleş “Selçuk Üniversitesinin1975 yılında kurulduğunu, 21 adet fakülte, 6 adet enstitü, 28 adet araştırma merkezi, 6 yüksek okul, 22 meslek yüksek okulu, 73812 öğrenci, 2635 akademisyen ile ülkenin en büyük üniversitelerinden birisi olduğunu ve yenilikçi girişimci üniversite endeksinde 11. Sırada olduğunu belirtmiştir……”. Konya Teknokent Yön Kurulu Başkanı Prof. Sade “Konya Teknokent in TGB sıralamasında teknoparklar içerisinde 6. Sırada olduğunu, Selçuk TTO nun 2013 yılında TÜBİTAK 1513 programı kapsamında desteklenen ilk 10 teknoloji transfer ofisinden birisi olduğunu, 2009 yılında uygulanan PADES-Patent Destek Programı- ile 65’i 2013 yılında olmak üzere 134 buluşun desteklendiğini, 37 buluşçudan ticarileştirme yetkisi alındığını, 1 buluşa dayalı spin off şirket kurulduğunu belirtmiştir”.

Daha sonra imza törenine geçilmiş, TPE ve üniversiteler arasında, üniversitelerde bulunan Bilgi Doküman Birimlerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir iyi niyet protokolü imzalanmıştır. Akdeniz Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcılarının imzaladığı Protokole TPE adına Enstitü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN imza koydu. Protokolü Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr Hasan Kürşat Güleş imzalamış, EPO Başkanı Benoit Battistelli’nin takdim ettiği hediyeyi almıştır.

Protokolle; Türk Patent Enstitüsü ve üniversiteler arasında etkin iletişimin ve koordinasyonun sağlanması için gerekli altyapının oluşturulması için her türlü kolaylığın sağlanması, Bilgi ve Doküman Birimlerinin daha etkin hale getirilmesine yönelik ihtiyaç Analizi Raporu ve Eylem Planı hazırlaması kararlaştırılmıştır.
Ayrıca, Türk Patent Enstitüsü ve Avrupa Patent Ofisi tarafından uygulamaya konulacak olan "Patent Bilgi Merkezlerinin Yeniden Yapılandırılması Projesi" kapsamında, Avrupa Patent Ofisinin uygun görüşü çerçevesinde, üniversitelerin bilgi ve doküman birimlerinin öncelikli proje yararlanıcıları olarak önerilmesi planlanmıştır.

Patent konusunda uygulandığı destek programı ile öncü konumda olan Selçuk Üniversitesinin bu programda yer alması, üniversite adına önemli ve gurur verici bir gelişme olup, uygulanacak projenin bir parçası olmaya kurumsal yapısı ile hazır olduğu ve bu yönde irade ortaya koyduğu ortaya çıkmıştır.

hasan-kursat-gules.jpg

resim-2.jpg

 

 

Okunma Sayısı: 2196
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya