Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Selçuk Üniversitesi ve Konya Teknokent tarafından düzenlenen "Patent Plaket Töreni" Hilton Garden Inn'da gerçekleşti.

Selçuk Üniversitesi ve Konya Teknokent tarafından düzenlenen 19 Haziran 2014 Perşembe 10:53

Selçuk Üniversitesi ve Konya Teknokent tarafından düzenlenen Patent Plaket Töreni 29 Mayıs 2014 Perşembe günü saat 13.30-17.30 arasında Hilton Garden Inn'da gerçekleşti.

Törene Sayın Valimiz Muammer EROL, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı GÖKBEL, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram SADE, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş KÜTÜKÇÜ, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk ÖZTÜRK, Konya Ticaret Borsası Başkanı Uğur KALELİ, Meram Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Sami ŞAHİN, dekanlar, öğretim görevlileri ve 100'ün üzerinde konuk katıldı. Törende konuşan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Artık sadece proje ortaya koyma dönemi bitti. Bunun ötesine geçerek projeleri buluşa ve patente dönüştürmek gerekiyor.” dedi. Törenin açılışında konuşan Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade ise,Teknokent'in sürekli olarak kendini yenileyip, geliştirerek faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek önümüzdeki günlerde Selçuk Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde yeni açılacak ayrıştırılmış ve özel tasarlanmış bir mekânla birlikte çok boyutlu ve nitelikli kuluçka hizmeti verileceğinin altını çizdi. Selçuk TTO'nun TÜBİTAK tarafından desteklenen ilk 10 transfer ofisinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Bayram Sade akademisyenlere, Teknokent bünyesindeki firmalara ve öğrencilerin buluşlarına destek olmak ve onları ortaya koydukları fikirlerinde ve buluşlarında yalnız kalmamaları için desteklemek amacıyla kurulan PADES'in 2014 yılıyla birlikte 144’üncü patent başvurusuna ulaştığını dile getirdi.

 

Açılış konuşmaların ardından Patent Plaket Töreni'ne geçildi Selçuk Üniversitesi Konya Teknokent/Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından Patent Destekleme Programı’ndan (PADES) yararlanarak ortaya koydukları bilimsel çalışmalarıyla 42 dalda patent müracaatında bulunan öğretim üyeleri, firma temsilcileri ve öğrencilerden oluşan 82 araştırmacıya Vali Muammer Erol, Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, Meram Belediye Başkanvekili Mahmut Sami Şahin ve dekanlar tarafından 42 alanda buluş yapan 82 araştırmacıya plaketleri takdim edildi.

 

Ödül törenine yapılan kokteylin ardından katılımcıları bilgilendirmek ve teşvik etmek amaçlı düzenlenen  “Avrupa Patent Mevzuatı ve Ticarileşme Süreçleri Semineri” ile devam edildi. Bu kapsamda Avrupa Patent Vekili Günther Schneider tarafından gerçekleştirilen sunumda Schneider öncelikli olarak patent olgusundan bahsetti. Avrupa Patent Mevzuatı gereğince patentlenebilirlik şartlarını dile getirip hangi tür inovasyonların patentlenebileceklerini örnekleriyle açıklayan Schneider sunumuna bu süreçlerin zaman olarak ne kadar süreceğiyle ilgili bilgilerle devam etti. Daha sonra PCT müracaatı ardından yapılan ulusal faz girişleri ile ilgili teknik bilgilere değinen Günther Schneider patent koruması ile ilgili hukuki yollara değindi. Sunumun ardından toplantıya son verildi.

 

img_5390.jpg

img_5395.jpg

img_5406.jpg

img_5409.jpg

img_5420.20140619115833.jpg

img_5425.jpg

img_5431.jpg

img_5439.jpg

img_5442.jpg

img_5458.jpg

img_5512.jpg

img_5514.jpg

 

Okunma Sayısı: 2433
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya