Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖZGÜR YAZILIM GÜNÜ

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖZGÜR YAZILIM GÜNÜ06 Nisan 2015 Pazartesi 21:31

Selçuk IEEE Öğrenci Topluluğu ve Konya Teknokent’in işbirliği ile “ÖZGÜR YAZILIM GÜNÜ” düzenlendi.

 

 

 

Selçuk IEEE Öğrenci Topluluğu Computer Society Komitesi tarafından organize edilen Özgür Yazılım Günü, Konya Teknokent’in desteğiyle 20 Mart Cuma 13:00-17:00 arasında Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Halil Cin Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Seminer Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Akademik Üyelerinin katılımları, 250'den fazla dinleyici ve 3 konuşmacıya ev sahipliği yaptı.

İlk konuşmacı Doruk Fişek “GNU/Linux nedir? Yenir mi?” konu başlığı ile Özgür Yazılımın felsefesinden, Linux'un sektördeki kullanım alanlarından ve diğer işletim sistemlerine göre üstünlüklerinden bahsetti.

Ardından Naz Güvendik Gitlab, Redmine ve Jenkins ile Yazılım Geliştirme konu başlığı altında, proje yönetimi için kullanılan araçlardan bahsetti. Bu araçların geliştirme sırasında da koordineli çalışmak için önemli olduğunu ve bu araçların kullanımını anlattı. Bu seminer sırasında canlı örnekler vererek bu araçlar ile geliştirilme yapılmış bir projedeki aşamaları gösterdi.

Ardından söz alan Fehmi Can Sağlam, Fonksiyonel Reaktif Programlama konu başlığı altında öncelikle fonksiyonel programının ne olduğunu ve hangi koşulların sağlaması gerektiğinden bahsetti ve günümüzde popüler olan dillerden hangilerinin fonksiyonel programlamaya olanak sağladığına değindi. Fonksiyonel programlamanın mantığının kavranmasının ardından Fonksiyonel Reaktif Programlama’ya bir giriş yaparak katılımcılara, oldukça yeni olan bu teknolojinden bahsetti.

Konuşmanın son oturumu ise tekrar Doruk Fişek tekrar söz alarak Özgür Yazılım Dünyasında İş Olanaklarından bahsederek, soru cevap bölümü ile akıllarda kalan tüm soruları cevaplanmaya çalıştı. Sadece Özgür Yazılım dünyasındaki iş olanaklarından değil, bilişim sektöründe tüm iş alanlarından bahsederek, katılımcılara mezun olmadan önce uzmanlaşacakları alanları seçmeleri için yeni bir bakış kazandırdı.

Etkinlik sırasında Mobil Geliştiricinin Galaksi Rehberi adlı kitaptan, katılımcılar arasında random.org sitesinden, etkinliğe sitemizden kayıt yaptıran ve etkinlik sırasında kayıt masalarından kayıt yaptıran katılımcılar arasından rastgele çekiliş yapılarak kitaplar dağıtıldı.

Etkinliğin Facebook etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/977744642243591/ (Facebook verilerine göre etkinlik sayfasıyla yaklaşık 16 bin kişiye erişildi)

Etkinliğin içerik duyurusu ve kayıt sayfası: http://selcukieee.com/etkinlikler/ozgur-yazilim-gunu/

 

 

img_7171.jpg

img_7172.jpg

img_7183.jpg

 

 

Okunma Sayısı: 5568
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya