Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SİLİKON VADİSİ GEZİSİ KANAAT ÖNDERLERİ İLE DEĞERLENDİRİLDİ

SİLİKON VADİSİ GEZİSİ KANAAT ÖNDERLERİ İLE DEĞERLENDİRİLDİ01 Nisan 2010 Perşembe 00:00

Konya Teknokent tarafından inovasyon ve teknoloji geliştirme konusunda dünyadaki en başarılı bölge olan Silikon Vadisi’ne düzenlenen inceleme gezisine ilişkin bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapıldı.

Konya Teknokent tarafından inovasyon ve teknoloji geliştirme konusunda dünyadaki en başarılı bölge olan Silikon Vadisi’ne düzenlenen inceleme gezisine ilişkin bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapıldı.
Vali Yardımcısı Nevzat Dalkıran ile Selçuk Üniversitesi’nden dekanlar ve enstitü müdürleri ile öğretim üyeleri, Konya’daki kamu kuruluşlarının müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıda geziye katılan heyetten  TOBB-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez,  Konya Ticaret Borsası Başkanı ve Konya Teknokent Yönetim Kurulu üyesi Uğur Kaleli, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih M. Botsalı, Konya Teknokent Yönetim Kurulu üyesi Prof.Dr.Ali Ünüvar, Konya Teknokent Yönetim Kurulu üyesi Prof.Dr.Adem Elgün, Konya Teknokent Yönetim Kurulu üyesi ve Konya Sanayi Odası Başkan vekili Hüseyin Tosunoğlu da katıldı. 
Konya Ticaret Borsası’nda düzenlenen toplantıda söz alan Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez, Konya Teknokent'i Türkiye'nin en iyisi haline getirmek hedefi açısından seyahatin anlamının çok yüksek olduğunu belirtti. Üzülmez, ABD’deki Silikon Vadisi’nde yapılan incelemede Türkiye’nin en ileri teknolojisini üreten bir şehir yaratma hedeflerinin daha da perçinlendiğini söyledi. Gezinin yeni kurulan KTO Karatay Üniversitesi açısından da önem taşıdığını ifade eden Üzülmez, “Silikon Vadisi'nde yer alan üniversiteleri yakından incelemek de son derece önemliydi. Biz bu seyahat sayesinde üniversitelerin bir bölgeye gelişim, kalkınma ve inovasyon anlamında ne gibi katkılarda bulunduğunu görme imkanına kavuştuk. Bu seyahatten aldığımız ışık, Konya'daki üniversitelerimizin gelişimine katkı sağlayacaktır” dedi.
Konya Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli ise Konya'daki kanaat önderlerini Silikon Vadisine götürerek Silikon Vadisinin başarı sırlarını izlemek ve bu başarıdan Konya bölgesi için dersler çıkarmak istediklerini belirtti. Kaleli, bölgede insan kaynaklarının çok iyi kullandığını, girişimcilik ruhunun oldukça geliştiğini gözlemlediklerini ifade etti.  
Silikon Vadisi Gezisini yapan heyetin izlenimleri ile ilgili bir sunuş yapan Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih M. Botsalı: Silikon Vadisi'ni iyi çalışan bir 'İnovasyon Ekosistemi' olarak nitelendirerek Konya bölgesinde bölgenin özelliklerini, önceliklerini ve dinamiklerini göz önüne alarak iyi çalışan bir inovasyon ekosistemi oluşturulması önerisini sundu.Botsalı, Konya bölgesinin teknolojik ve ekonomik gelişimi için yabancı girişimciler ve yabancı araştırmacıların bölgeye çekilmesinin zorunlu olduğunu belirtti.
Toplantıya katılan Konya Karaman Kalkınma Kurulu Başkanı Nurettin Bay, Konya'da bir bölgedel inovasyon stretejisi kurulması önerisini değerlendireceklerini ifade etti. Mev-Ka Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman ise toplantıda bulunan heyetin büyük kısmının aynı zamanda Konya Karaman Bölgesi Kakınma Kurulu ve Yönetim Kurulu üyesi olduğunu belirterek, ajansın yetkili kurullarının bölgesel inovasyon stratejisi uygulanması konusunda bir karar alması halinde bu kararı iştiyakla uygulamaya geçireceklerini belirtti.
 
 
 
Okunma Sayısı: 2269
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya