Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Silikon Vadisi’ne Davet Edilen Girişimciler Bakan Fikri IŞIK ile Buluştu

Silikon Vadisi’ne Davet Edilen Girişimciler Bakan Fikri IŞIK ile Buluştu19 Mart 2015 Perşembe 10:50

2014 yılında Silikon Vadisi’ne davet edilen 10 girişimciden biri olan Konya Teknokent bünyesindeki MRME Ar-Ge Bilişim Tasarım Reklam San. Tic. Ltd. Şti. firma sahibi Mahmut Durgun Bakan Fikri IŞIK ile buluştu.

 

 

 

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından Girişimcilik ve Yenilikçilik Eğitim ve Araştırma Faaliyetlerini Destekleme Programı adıyla başlatılan program kapsamında her yıl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermaye Desteği’nden faydalanan girişimcilerden seçilen 10 kişi ABD’deki Silikon Vadisi’ndeki programa katılıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında Silikon Vadisi programına katılan teknogirişimcilerle bir araya geldi. Bakan Işık, Teknogirişim Sermayesi Desteği Programından istifade ederek kendi işini kuran, daha sonra da TÜBİTAK'ın desteğiyle Silikon Vadisinde girişimcilikle ilgili çalışma yapan teknogirişimcilerle buluştuğu toplantıda, bu desteğin şu ana kadar 30 kişiye verildiğini ancak toplantıya 23 kişinin katıldığını söyledi.

Programda, Türkiye'de girişimciliğin özendirilmesi ve girişimci sayısının artırılması için neler yapılabileceğini değerlendireceklerini dile getiren Işık, "2015 yılında 58 milyon lira bütçemiz var ve hedefimiz 580 gencimizi teknogirişim sermaye desteği programı ile desteklemek. Maalesef 2014 yılında desteklediğimiz gencimizin sayısı 270'de kaldı. Bununla ilgili problemlerimiz nedir? Bu sayıyı nasıl artırabiliriz, kaliteyi nasıl artırabiliriz? Bunu sizlerle değerlendireceğiz" diye konuştu.

Avrupa Birliği'nin (AB) kamuoyu araştırmalarından sorumlu birimi Eurobarometer'ın yaptığı ölçüme göre, kendi işini kurma noktasında girişimcilik eğilimi en yüksek ülkenin Türkiye olduğunu belirten Işık, Türkiye'de her 100 gençten 82'sinin, "Ben kendi işimi yapmak istiyorum" dediğini aktardı.

Girişimcilik eğilimi bu kadar yüksekken, bu alanda neden istenilen seviyede olunmadığını konuşacaklarını belirten Işık, "Türkiye'deki girişimcilik konusunda sizlerin görüşünü almak istiyoruz" dedi.

Buluşmaya davet edilen, Konya Teknokent bünyesindeki kuluçka merkezinde 2011 yılında faaliyetlerine başlamış olan ve 2015 yılında deneyimli bir girişimci olarak Konya Teknokent bünyesinde halen faaliyet gösteren MRME Ar-Ge Bilişim Tasarım Reklam San. Tic. Ltd. Şti. firma sahibi Mahmut DURGUN, “Bulut Cihaz” isimli çalışmasıyla her türlü teknolojik cihazın yapay zeka olarak internet üzerinden izlenmesi ve kontrolünü sağlayan bu teknoloji sayesinde akıllı ev otomasyonları, akıllı cihazlar, akıllı tarımsal teknoloji ürünlere alt yapı oluşturulabileceği iş fikriyle 2014 yılında yarışmayı kazanarak; ABD’de bulunan Silikon Vadisi’ne davet edilen 10 kişiden biri olmuştu.

 

 

55555_650.jpg

 

Okunma Sayısı: 5268
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya