Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TEKNOPARKLAR KOORDİNASYON TOPLANTISI BAKAN ALİ COŞKUN'UN KATILIMI İLE KONYA'DA YAPILDI

TEKNOPARKLAR KOORDİNASYON TOPLANTISI BAKAN ALİ COŞKUN'UN KATILIMI İLE KONYA'DA YAPILDI31 Mart 2007 00:00

Teknoparklar Koordinasyon Toplantısı Bakan Ali Coşkun'un katılımı ile Selçuk Üniversitesi'nde yapıldı

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve Konya Teknokent’in Temel Atma Töreni’ne katılmak üzere Konya’ya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Selçuk Üniversitesi Rektörlük Senato Salonu'nda gerçekleştirilen Teknoparklar Koordinasyon Toplantısı'na katıldı.

Bakan Coşkun, Rektörlük Senato Salonu'nda gerçekleştirilen Teknoparklar Koordinasyon Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, dünyada hızlı bir yapılaşma sürecinin başladığını söyledi.

Bunun da Ar-Ge çalışmalarının doğuracağı teknolojik gelişmelerle mümkün olacağını dile getiren Coşkun, ''23 üniversitede sizden aldığımız güç ve sizden aldığımız, anlayış ve heyecanla teknoloji geliştirme bölgelerini kurduk. Bu da yetmedi 20 yerde de Bakanlığımıza bağlı küçük ve orta işletmelerden sorumlu KOSGEB idaresince kısa adı TEKMER olan teknoloji merkezleri kurduk'' dedi.

Şu anda 23 üniversiteden 14'ünün altyapısını hazırlayarak teknoloji üretir hale geldiğini anlatan Coşkun, şöyle devam etti:

''Bundan hem gurur duyuyoruz hem cesaret buluyoruz. Bakan arkadaşınız olarak hepinize şükran borçluyuz. Eğer rektörlerimiz bu işe heyecanla yaklaşmasaydı, kapılarını açmasaydı, biz yıllardır konuşulan sanayi ve üniversite işbirliğini sağlayamazdık. Bundan sonra kaynaklar imkan verdikçe bu konuları desteklemek istiyoruz. Son olarak sizden aldığımız cesaretle tamamen ticari değerlere dönüşebilen araştırmalara yönelmek üzere sanayi tezleri projemizi hazırladık. Bu projenin, projeci ve üniversitelerde araştırmacı yetişmesi bakımından, hem de doktora tezi, lisans üstü tezi yapanların çalışmalarının sonucunun ekonomiye kazandırılması bakamından çok önemli bir gelişme olacağına inanıyorum.''

Maliye Bakanlığının, Başbakanlığa, işletmelere Ar-Ge çalışmaları için teknoloji merkezleri kurduklarında, yeni teşvikler verilmesiyle ilgili bir yasa taslağı gönderdiğini belirten Coşkun, ''Bugün de onun toplantısı var. Müsteşarımız katılıyor. Çünkü Bakanlığımızın ve diğer bakanlıkların görüşleri de tam alınmış değil. Dolayısıyla Başbakanlıkta bu görüşler alınıyor. Sizlerin de bu konuda iyiyi bulma bakımından görüşlerinizi alacağız'' diye konuştu.

Coşkun, toplantıda, teknoloji geliştirme bölgelerinde ortaya çıkan sorunlar ve çözüm yollarını görüşeceklerini bildirdi.

Bakan Coşkun, Vali Osman Aydın ve SÜ Rektörü Süleyman Okudan, Rektörlükteki toplantının ardından Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Yerleşkesinde bulunan BİLMER'i gezerek, Bilgi İşlem Daire Başkanı Yard. Doç. Dr. Ali Erdi'den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

  

Okunma Sayısı: 1721
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya