Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TEKNOPARKLAR KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI

TEKNOPARKLAR KOORDİNASYON TOPLANTISI  YAPILDI29 Ekim 2009 00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün toplantıda yaptığı açılış konuşmasında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu'nda değişiklik için çalışma başlattıklarını belirterek, yasada yapılacak yeni düzenleme ile TGB’lere yönelik desteklerin 2023 yılına kadar uz

Türkiye'deki 37 Teknoloji Geliştirme Bölgesinin yöneticileri, teknoparkı olan üniversitelerin rektörleri ve çok sayıda bürokratın katıldığı Teknoparklar Koordinasyon Toplantısı Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün başkanlığında Ankara'da yapıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, mevcut ar-ge kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılmasına yönelik mekanizmaların oluşturulmasından başlayarak, Ar-Ge'ye ayrılan bütçenin en az yüzde 2'ye çıkartılması gerektiğini söyledi.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu'nda değişiklik için çalışma başlattıklarını da anlatan Ergün, yasada yapılacak yeni düzenleme ile TGB’lere yönelik desteklerin 2023 yılına kadar uzatılacağını, TGB sınırları içinde çalışan Ar-Ge personelinin TGB dışında geçirdiği sürelerin de muafiyet kapsamına alınacağını, TGB içinde ileri teknoloji ürünlerinin üretilmesi için yapılacak yatırımlara belli süre kurumlar  vergisi muafiyeti tanınacağını, TGB’lerde üniversitelerin sanayiye hizmet sunması için arayüz görevi yapacakTeknoloji Transfer Ofisleri'nin kurulacağı  müjdelerini verdi. Türkiye’deki teknopark yöneticileri Bakan Ergün’ün verdiği müjdelerin teknoparkların önünü açacak nitelikte olduğunu belirterek Bakana teşekkür ettiler. Toplantıya katılan teknoparkı olan üniversitelerin rektörleri ve Türkiye’deki teknoparkların yöneticileri teknoparkların gelişmesi ve üstlenmiş oldukları rolü etkin olarak yürütebilmeleri için alınacak tedbirler hakkında görüşlerini sundular.

Bakan Ergün, zirvede yaptığı konuşmada, günümüzde teknoloji geliştiremeyen, inovasyon yapmayan bir ülkenin ekonomik anlamda bağımsız olmasının neredeyse imkansız olduğunu belirterek, gelişmekte olan ülkelerin, dünya pazarında rekabet edebilmesi ve varlıklarını güçlü bir şekilde sürdürebilmesi için, teknolojik inovasyonda yetkinlik kazanması ve bu yetkinliklerini kendi ar-ge'lerine dayandırmalarının bir zorunluluk olduğuna işaret etti.

Türkiye'de ar-ge harcamalarının Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içindeki payının henüz arzu edilen seviyelerde olmadığına dikkat çeken Ergün, bu harcamaların büyük bir bölümünün üniversiteler tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. 

Ergün, gelişmiş ülkelerde uygulamaya yönelik bilimsel araştırmaların, sanayi ile işbirliği çerçevesinde yapıldığını ve böylece, araştırmaların mevcut ürün veya yöntemlerde iyileştirme ya da yeni ürün geliştirme esasına göre şekillendiğini anlattı. 

Bir ülkede sanayinin, hangi alanda olursa olsun kendi teknolojisini kendisinin üretmesi durumunda, rekabet koşullarının giderek ağırlaştığı küreselleşen dünyada varlığını sürdürebilme şansının da o ölçüde yüksek olacağını belirten Ergün, bunun da ancak güçlü bir üniversite sanayi işbirliği ile mümkün olabileceğini kaydetti. 

Ergün, Türkiye'de üniversitelerin sanayiden, sanayinin de üniversitelerden ileride olduğu bir çok alan olmasına rağmen, Türkiye'de güçlü bir üniversite sanayi işbirliğinin bulunduğunun söylenemeyeceğini belirtti ve şöyle devam etti: ''Bu nedenle, öncelikle mevcut ar-ge kaynaklarımızın daha etkin ve verimli kullanılmasına yönelik mekanizmaların oluşturulmasından başlayarak, ar-ge'ye ayrılan bütçeyi gelişmiş ülkelerin alt seviyesi olan en az yüzde 2'ye çıkartmak, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde öncelikli alanlarda teknoloji geliştirme ve uygulama konusunda gereken adımları atmak zorundayız.''

Türkiye'de teknopark kuruluş çalışmalarına yarım yüzyıl gecikmeyle 2001 yılında başlandığını hatırlatan Ergün, söz konusu çalışmalarla ilgili olarak geçen 7 yıllık süreçte Türkiye'de kurulan teknopark sayısının 37'ye, faaliyette olan teknopark sayısının 21'e, firma sayısının bin 178'e, istihdam edilen personel sayısının 11 bin 195'e, üzerinde çalışılan proje sayısının 3 bin 505'e, ihracatın 540 milyon dolara, yabancı firma sayısının 54'e, bu firmalarca yapılan yatırım tutarının 450 milyon dolara, firmalar tarafından bu güne kadar başvurusu yapılan tasdik edilmiş patent sayısı 250'ye ulaştığını bildirdi.
 

Toplantıda ODTÜ Teknopark'ta Prof. Dr.Levent Toppare tarafından çalışılan ve geliştirilen ''Yapay Elmas Üretimi'', Antalya Teknopark'ta Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç tarafından geliştirilen, ''Nanatitanyum dioksit kaplamalarla kendi kendini ve havayı temizleyen yüzeyler, su tutmayan geç kirlenen kaplamalarla su ve deterjan tüketiminin azaltılması, nanokompozit malzemelerle otomobillerin hafifletilmesi ve yakıt tasarrufu sağlanması'' ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoparkında, Prof.Dr. Ercüment Ovalı'nın geliştirdiği ''kök hücre üretimi, cilt dokusu üretimi, kıkırdak üretimi'' ile ilgili teknolojileri tanıtan sunumlar da yapıldı.

Okunma Sayısı: 1934
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya