Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜBİTAK 1511 ENERJİ ÖNCELİKLİ ALAN PROJE ÇAĞRISI

TÜBİTAK 1511 ENERJİ ÖNCELİKLİ ALAN PROJE ÇAĞRISI01 Mayıs 2012 Salı 11:31

TÜBİTAK-TEYDEB tarafından yeni uygulamaya konulan "1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı” nın ilk çağrısı Enerji Öncelikli alanında açıldı.

TÜBİTAK-TEYDEB tarafından yeni uygulamaya konulan "1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı” nın ilk çağrısı Enerji Öncelikli alanında açıldı. Enerji öncelikli alanının “Güneş Enerjisi” ve “Enerji Depolanması” alt teknoloji alanlarında çağrıya çıkılan konular ve diğer bilgilere http://www.tubitak.gov.tr/sid/2527/pid/478/index.htm adresinden erişebilmektedir.

1 Nisan 2012 tarihinde yürürlüğe giren “1511 - TÜBİTAK Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı” kapsamında; belirlenen öncelikli alanlarda hedef ve ihtiyaç odaklı, izlenebilir sonuçları olan projelerin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Program kapsamında sağlanacak desteğin teknolojik yeterlilik ve bilgi birikiminin artırılmasında, mevcut yeteneklerin farklı alanlarda da değerlendirilmesinde ve özgün teknolojilerin geliştirilmesinde ivme kazandırıcı ve yönlendirici bir etken olması hedeflenmektedir.

1511 programı, TÜBİTAK özel sektör Ar-Ge destek programlarına önemli yenilikler getirmektedir.

  • -Çağrıya ilişkin bilgiler çağrı duyurusunda belirtilecektir,
  • -Proje başvuruları; proje ön başvurusu ve proje öneri başvurusu şeklinde 2 aşamada alınacaktır,
  • -Kabul edilen bütçenin %10’u kadar tutar genel gider ödemesi olarak destek kapsamına ilave edilecektir,
  • -Daha yüksek maaş limitleri uygulanacaktır,
  • -Destek oranı her dönem için sabit olup büyük ölçekli kuruluşlar için %60, KOBİ’ler için %75 olarak uygulanacaktır,
  • -Yurt içinde yapılması hiçbir şekilde mümkün olmayan projeye özel  testler vb. hizmet alımı giderleri, yürütme komitesi onayıyla %20 sınırlama uygulamasının dışında kalabilecektir,
  • -Birden fazla transfer ödemesi (ön ödeme) verilebilecektir.

 

Öncelikli alanlar olarak enerji, gıda, otomotiv, bilgi iletişim teknolojileri ve makine imalat teknolojileri belirlenmiştir. Her alanda birden fazla çağrıya çıkılacaktır. İlk çağrı duyurusu enerji alanında olacak güneş enerjisi, enerji depolanması, konutlarda ve sanayide enerji verimliliği ile kömür teknolojileri konularında belirlenecek başlıkları içerecektir. Çağrı Duyurusunda; konu başlıkları, proje süresi ve bütçesi için üst sınır, projeyi gerçekleştirecek işbirliği yapısı gibi bilgiler yer alacaktır.

Okunma Sayısı: 3468
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya