Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜBİTAK 1512- AR-GE Aşamalı Girişimcilik ve Teknogirişim Sermayesi Destek Programları Eğitimleri düzenlendi.

TÜBİTAK 1512- AR-GE Aşamalı Girişimcilik ve Teknogirişim Sermayesi Destek Programları Eğitimleri düzenlendi.15 Temmuz 2014 Salı 22:43

Konya Teknokent Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen 1512 AR-GE Aşamalı Girişimcilik Destek Programı ve Teknogirişim Sermaye Desteği, proje yazma eğitimi Yrd. Doç. Dr. Erdinç KOÇER tarafından verildi.

01.07.2014 ve 08.07.2014 tarihlerinde Selçuk TTO personelinin katılımı ile Konya Teknokent Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen 1512 AR-GE Aşamalı Girişimcilik Destek Programı ve Teknogirişim Sermaye Desteği, proje yazma eğitimi Yrd. Doç. Dr. Erdinç KOÇER tarafından verildi.

 Üniversitelerdeki akademisyenlerin ve öğrencilerinin ve genç girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmesi esnasında Konya Teknokent/SELÇUK TTO’nun vereceği destek büyük önem arz etmekte olup,  TÜBİTAK 1512- AR-GE Aşamalı Girişimcilik Destek Programı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Destek Programlarından Teknogirişim Sermayesi Desteği gibi girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirdikleri projeleri konusunda etkin bir yönetim sağlanması için Konya Teknokent/SELÇUK TTO personelinin eğitimleri hız kesmeden devam etmektedir.

Her iki destek programındaki deneyimlerini de aktaran Yrd. Doç. Dr. Erdinç KOÇER ilk olarak; Bireysel girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini firma kurarak yenilikçi ürünlere dönüştürebilmeleri için iş fikrinden pazara kadar olan faaliyetlerinin desteklenmesini amaçlayan TÜBİTAK 1512- AR-GE Aşamalı Girişimcilik Destek Programı kapsamında girişimcilerin iş fikirlerini 4 aşamada, hangi koşullarda ve nasıl desteklendiği konusunda genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra destek başvuru koşulları ve kimlerin yararlanabileceği gibi hususların altı çizilmiştir.

Dört aşamada gerçekleşen TÜBİTAK 1512- AR-GE Aşamalı Girişimcilik Destek Programının ilk aşamasında Girişimcinin iş fikri başvurusunu sunduğu ve bu fikrin olumlu değerlendirilmesi durumunda girişimciye bu fikri bir iş planı ile projelendirmesi için isteğe bağlı olarak girişimcilik eğitimi ve TÜBİTAK’ın uygun gördüğü durumlarda rehber desteği ile girişimcinin iş planını hazırlaması sağlamaktadır.

İkinci aşama ise iş planı başvurusunun değerlendirilmesi sonucu başarılı bulunanlar için girişimcinin sermaye şirketine teminat alınmaksızın hibe olarak sermaye desteği sağlanarak iş planı çerçevesinde kavramsal tasarım, teknik ve ekonomik fizibilite, teknolojik doğrulama (ön prototip, demo, benzetim, yazılım algoritması vb) çalışmalarının gerçekleştirildiği aşamadır. Amacı kuruluşun bir önceki aşamada gerçekleştirdiği çalışmaların ve elde ettiği çıktıların, Ar–Ge çalışmalarıyla daha da geliştirilerek ticarileşmeye konu olabilecek veya uygulamaya aktarılabilecek bir ürün/sürecin ortaya konması ile tamamlanan üçüncü aşamanın ardından ticarileşme potansiyeli taşıyan projeler için Aşama 4’e geçiş onayı, kuruluşun hazırlayacağı “ticarileştirme iş planı” ve izleyici raporları değerlendirilerek verilmektedir.

Aşama 2 boyunca kuruluşun isteğine bağlı olarak TÜBİTAK’ın uygun gördüğü durumlarda rehber desteği sağlanabilir. Aşama 2’de gerçekleştirdikleri çalışmaların çıktıları ticarileşme potansiyeli taşıyan firmalara, hazırlayacakları “ticarileşme iş planı”, izleyici ve varsa rehber raporları değerlendirilerek doğrudan Aşama 4’e geçiş onayı verilebilmektedir.

TÜBİTAK 1512- AR-GE Aşamalı Girişimcilik Destek Programı ile benzer özellikler taşıyan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Destek Programlarından Teknogirişim Sermayesi Desteği ile ilgili Yrd. Doç. Dr. Erdinç KOÇER, yürütmekte olduğu projeleri üzerinden dikkat edilmesi gereken hususları ifade etmiştir.

Teknogirişim Sermayesi Desteği ile sağlanan Teknogirişim Sermayesi Desteği ile yeni ve yenilikçi iş fikirleri olan genç girişimcilerin, bu iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için çekirdek sermaye sağlanarak desteklenmesi amaçlanmaktadır. Proje kapsamları, başvuru koşulları, başvuruları değerlendirme süreci, destek verilen işletmelerin izlenme süreçleri, denetimi gibi konularda örnekler üzerinden bir değerlendirme yapılarak destek kapsamında girişimcilerin izlemesi gereken yol haritası ortaya konmuştur.

TÜBİTAK 1512- AR-GE Aşamalı Girişimcilik Destek Programı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Destek Programlarından Teknogirişim Sermayesi Desteği ile desteklenmiş projeleri ile Konya Teknokent/SELÇUK TTO bünyesinde de faaliyet gösterebilecek olan Teknolojik ve özgün iş fikirleri bulunan girişimcilere daha iyi hizmet verebilmek amacıyla gerçekleşen eğitimler etkin bir şekilde sonuçlandırılmıştır.

img_5748.jpg

img_5758.jpg

 

Okunma Sayısı: 3187
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya