Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜBİTAK 1512 PROGRAMINDA SELÇUK ÜNİVERSİTESİNİN BAŞARISI

TÜBİTAK 1512 PROGRAMINDA SELÇUK ÜNİVERSİTESİNİN BAŞARISI17 Nisan 2015 Cuma 14:47

TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Aşamalı Destek Programı üç yıl uygulanmış olup, 2012-2014 yıllarını kapsayan 3 yıllık istatistik yayınlanmıştır. Selçuk Üniversitesi 10. Sırada olma başarısını göstermiştir.

 

 

 

TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Aşamalı Destek Programının ilk çağrısına 2012 yılında çıkmıştır. Bu program üç yıl uygulanmış olup, 2012-2014 yıllarını kapsayan 3 yıllık istatistik yayınlanmıştır.

Programa en fazla başvuru her üç yılda da Bilişim Teknolojileri (BİLTEG) alanında olmuş, bunu Biyoteknoloji, Tarım, Çevre ve Gıda Teknolojileri (BİYOTEG) ve Elektrik ve Elektronik (ELOTEG) alanında yapılan başvurular izlemiştir.

Programa bağlı olarak kadın girişimcilerin başvuru sayısı ve başvuru oranları giderek artmakla birlikte, 1. Aşama başvurularında kadın girişimci oranının hala düşük (%16) olduğu görülmektedir.

Bu programa başvuran girişimcilerin çoğunluğunun 25-35 yaş aralığında olduğu da görülmektedir.

1512 Programına başvuranlar arasında lisans mezunlarının sayısının çok yüksek, doktora mezunlarının sayısının az olduğu dikkat çekmektedir.

Ancak desteklenmeye uygun bulunan proje oranında eğitim seviyesine bağlı artışlar önemli görülmektedir.

Girişimcilerin mezun olduğu üniversiteye göre, 3 yılın toplamı olarak yapılan sıralamada ise Selçuk Üniversitesi 10. Sırada olma başarısını göstermiştir. İlk 10 üniversite arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’deki bazı üniversiteler ile birlikte Anadolu’dan sadece Selçuk Üniversitesi olması dikkat çekmektedir. Bu başarının SELÇUK TTO, Yenilikçi ve Girişimci Üniversite Endeksi ve Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgeleri sıralamaları ile de benzerlik göstermesi; kalıcı, kararlı, tekrarlanan ve sürdürülen bir başarı olduğunun göstergesidir.

1512 1.Aşama Başvurularına göre Üniversite Sıralama şu şekildedir;

1.       ODTÜ

2.       İTÜ

3.       Bilkent Üniversitesi

4.       Gazi Üniversitesi

5.       Yıldız Teknik Üniversitesi

6.       Hacettepe Üniversitesi

7.       İstanbul Üniversitesi

8.       Boğaziçi Üniversitesi

9.       Ege Üniversitesi

10.   Selçuk Üniversitesi

 

Desteklenmeye hak kazanan girişimcilere ait proje sıralamasında ise başarı grafiğini daha da yükselterek Selçuk Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte 6. lığı paylaşmıştır.

Bu başarıda şüphesiz Selçuk Üniversitesi tüm birimlerinin ve yönetsel yeteneği rol oynamıştır. Konya Teknokent/ SELÇUK TTO’nun uyguladığı ÜNİGİRİŞİM ve Prof. Dr. Ahmet AYHAN Kuluçka Merkezindeki Ön Kuluçka hizmetlerinin de payı büyük olmuştur. Bu programlar daha etkin uygulandığında Selçuk Üniversitesinin girişimcilikteki çıtayı çok daha yükselteceği mutlaktır.

Konya ili de bu başarıyı 1512 1. Aşama başvuru sıralamasında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana’dan sonra 5. sıraya yerleşerek perçinlemiştir.

1512 programı kapsamında 3 yılda 389 girişimcinin firmalarını kurmak üzere desteklenme başarısı gösteren TÜBİTAK’ı da girişimcilik ekosistemine katkılarından dolayı kutlarız.

 

Okunma Sayısı: 5320
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya