Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜBİTAK’TAN YENİ DESTEK PROGRAMI

TÜBİTAK’TAN YENİ DESTEK PROGRAMI07 Haziran 2011 Salı 00:09

TÜBİTAK 1505 KOBİ Yararına Teknoloji Transferi Destek Programının, Ar-Ge personeli ve Ar-Ge imkanlarına sahip olmayan KOBİ'lerin Ar-Ge ihtiyaçlarının üniversite ve kamu araştırma enstitülerinden karşılanmasını sağlamak üzere uygulamaya konulduğu belirtili

TÜBİTAK-TEYDEB, KOBİ'lerin Ar-Ge  ihtiyaçlarını karşılamak için yeni bir destek programı başlattı.  ''TÜBİTAK 1505 KOBİ Yararına Teknoloji Transferi Destek Programı'' olarak yürürlüğe konulan programa  üniversiteler veya kamu araştırma kurumları bir KOBİ ile müştereken müracaat edebiliyor. Programa önerilecek projelerin her hangi bir KOBİ’nin yeni ürün veya süreç geliştirme veya mevcut ürün veya süreci iyileştirme amaçlı projesi sunulabiliyor.

TÜBİTAK 1505 KOBİ Yararına Teknoloji Transferi Destek Programının, Ar-Ge personeli ve Ar-Ge imkanlarına sahip olmayan KOBİ'lerin Ar-Ge ihtiyaçlarının üniversite ve kamu araştırma enstitülerinden karşılanmasını sağlamak üzere uygulamaya konulduğu, programın KOBİ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda, ürüne ya da sürece dönüştürülerek KOBİ’lere aktarılması yoluyla ticarileştirilmesine katkı sağlaması bekleniliyor. 

Önerilecek projelerin bütçesi için üst limit 300 bin TL. Proje süresi en fazla 18 ay olarak önerilebiliyor. Ayrıca, proje yürütücüsü, araştırmacı ve yardımcı personele ''Proje Teşvik İkramiyesi'', ilgili akademik birim veya kamu araştırma kurumuna da proje bütçesinin %5’ine kadar ''Proje Kurum Hissesi'' ödenebiliyor.

Proje faaliyetlerinde görev alan üniversite ve kamu araştırma kurumlarının personeline, aylık maaşının %75’ini ve TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından belirlenen limiti geçmemek üzere proje süresince proje teşvik ikramiyesi ödenebiliyor.

Proje bütçesinin yüzde 75'i TÜBİTAK tarafından hibe olarak veriliyor, geriye kalan yüzde 25'i ise Ar-Ge ihtiyacı olan KOBİ tarafından karşılanıyor.

1 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe girecek programa başvurular 1 Ağustos'tan itibaren alınacak.

KOBİ'lerin müşteri kuruluş, üniversite veya kamu araştırma kurumlarının ise yürütücü kuruluş olarak ortak başvurması gereken programa, yılın herhangi bir günü proje başvurusu yapılabiliyor.

1505 programının en önemli avantajlarından biri TÜBİTAK’ın vereceği desteği peşin olarak ödemesi. Desteklenmesine karar verilen projeler için, proje bütçesinin yüzde 75'i TÜBİTAK tarafından, yüzde 25'i  ise müşteri kuruluş olan KOBİ tarafından proje nakit akış planına göre üniversite ya da kamu araştırma kurumuna ait proje özel hesabına peşin olarak yatırılıyor.

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) bünyesinde yürütülecek programa ilişkin proje başvuru ve değerlendirme formları ile ayrıntılı bilgi, http://www.tubitak.gov.tr/sid/2524/pid/478/index.htm adresinde yer alıyor.

 1505 Programı tanıtım sunumu indirmek için tıklayınız

Okunma Sayısı: 2944
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya