Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE GENETİK ARAŞTIRMALAR KONUSUNDA DÜNYANIN ÖNDE GELEN ÜLKELERİ ARASINDA

TÜRKİYE GENETİK ARAŞTIRMALAR KONUSUNDA DÜNYANIN ÖNDE GELEN ÜLKELERİ ARASINDA02 Eylül 2009 00:00

Dünyanın en itibarlı bilim dergilerinden Nature Genetics son sayısında Türkiye’deki gen araştırmalarını inceledi. Diğer bir itibarlı bilimsel dergi olan Biotechnology Journal da Türkiye’deki biyoteknoloji çalışmaları konusunda özel bir sayı yayımladı. Her

Dünyanın en itibarlı bilim dergilerinden Nature Genetics son sayısında Türkiye’deki gen araştırmalarını inceledi. Diğer bir itibarlı bilimsel dergi olan Biotechnology Journal da Türkiye’deki biyoteknoloji çalışmaları konusunda özel bir sayı yayımladı. Her iki dergide de, Türkiye’deki gen ve biyoteknoloji alanlarındaki araştırmalardan övgüyle söz edildi ve “Türkiye artık genetikte gelişmiş ülke statüsündedir” denildi.
 
 Nature Genetics, Türkiye’nin gen teknolojileri sahasında yaptığı buluşlarla Avrupa, Akdeniz havzası ile Ortadoğu’ya ışık tutacağını ifade etti. Dergideki başmakalede ise Türkiye’nin dokuz bin yıllık tarihsel konumu hatırlatıldı. Bunun Avrupa, Asya ve Ortadoğu medeniyetleri ile buralarda yaşayan karmaşık toplumlardan edinilen miras açısından önemine değinildi ve bu durumun genetik araştırmalarında büyük avantaj sağladığı vurgulandı. Geniş ailelerin ve akraba evliliklerinin de insan genomonun kavranması açısından geniş imkânlar sunduğu belirtilerek, Türkiye’nin gelişmiş üniversitelerinden ve kliniklerinden övgü ile söz edildi. Başmakalede, “Türkiye, kalabalık bir nüfusa hizmet veren gelişmiş üniversiteleri ve klinikleri ile insan genomunun kavranması açısından sonsuz imkânlar sunan bir ülkedir” denildi.
 
Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Prof. Tayfun “Ülkemizin dünya bilimine insan genetiği alanında çok önemli katkı sağlama potansiyeli var. Ülkemiz, gelişmiş tıp fakülteleri ve klinikleri, yetişmiş üstün nitelikli bilim insanları ve farklı ve özgün genetik yapısı itibarıyla kalıtsal hastalıkların moleküler temellerinin çözülmesinde eşsiz bir konuma sahip.” dedi.
 
 Biotechnology Journal (BTJ) ise “Türkiye’de Biyoteknoloji” konulu bir özel sayı yayımladı. Dergide Türkiye’nin biyoteknoloji konusunda kaydettiği önemli aşamalara dikkat çekildi.
 
 BTJ’de yayımlanan Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Biyokimyasal Reaksiyon Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Tunçer Özdamar’ın makalesinde Türkiye’deki biyoteknoloji çalışmalarının TÜBİTAK, üniversiteler ve özel şirketlerin işbirliği, Devlet Planlama Teşkilâtı’nın da desteği ile sürdürüldüğü belirtildi.
 
 Makalede “Öncelikle vurgulamamız gereken husus ülkemizin araştırma bütçesinin gayrisafi milli hasıladan aldığı payın son yıllarda katlanarak artmış olmasıdır. Örneklere gelince, son üç-dört yıl içinde en az on adet hastalık geni ülkemizde bulundu. Bir hastalık geninin bulunması bilimsel açıdan büyük önem taşıyor. Bunlar arasında baş-yüz-boyun ile ilgili dismorfoloji sendromlarının genlerini, norogenetik alanında keşfedilen genleri, el-ayak üzerinde yürüme ile dikkati çeken ve bir beyincik anomalisi olan ‘Unertan sendromunu genini sayabiliriz. Ayrıca doğuştan gelen mutasyonlara bağlı kanserlerle ilişkili gen bozuklukları da ülkemizde tanımlandı. Ülkemizin bu hastalığı genini Max-Planck Enstitüsü’nden önce bulması bilim dunyasında yankı yaptı.
 
 Burada hatırlatmayı istediğim bir başka husus daha var. Halen hem Yale, hem de Harvard Üniversitesi’nin insan genetiği ile ilgili iki önemli programının başında tıp eğitimlerini İstanbul ve Ankara Üniversitesi’nde tamamlamış olan ve bizlerle bilimsel işbirliğini en üst düzeyde sürdüren Murat Günel ve Gökhan Hotamışlıgil var. Bütün bunlar biraraya geldiğinde insan genetiği alanında son yıllarda gerçekten önemli atılımları yaptığımızı söylemek mümkün oluyor.”  dedi.
Okunma Sayısı: 4492
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya