Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE'DEKİ TEKNOPARK'LAR 4691 SAYILI TGB YASASININ DEĞİŞMESİNİ BEKLİYOR

TÜRKİYE'DEKİ TEKNOPARK'LAR 4691 SAYILI TGB YASASININ DEĞİŞMESİNİ BEKLİYOR03 Mart 2008 00:00

Türkiye'deki teknoparklar, Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi hakkındaki yasanın TBMM'de kabul edilmesinden sonra 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri yasasında yapılacak değişiklikleri bekliyor.

Türkiye'deki teknoparklar, yeni kabul edilen 5746 Sayılı Ar-Ge Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki Yasanın yürürülüğe girmesinden sonra 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri yasasında yapılacak değişiklikleri bekliyor.
 
Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih M. Botsalı konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “5746 Sayılı ARGE faaliyetlerinin desteklenmesine dair yasayı genel olarak Ar-Ge ve inovasyonu teşvik konusunda yeni destek unsurları getirmesi yönüyle olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Yasa, geçmişte sadece teknopark sınırları içindeki firmalara tanınan bazı muafiyet ve destek unsurlarını kısıtlı bir şekilde de olsa teknoparkların sınırları dışına  taşımakta. Yasa, SSK primi desteği, teknogirişim sermayesi desteği, damga vergisi muafiyeti gibi yeni destek unsurlarını da getirmekte.

Yasa ile Teknokentlerdeki firmalara getirilen en önemli destek: Ar-Ge personelinin SSK priminin işveren hissesine tekabül eden kısmının %50’sinin 5 yıl süre ile Maliye Bakanlığı bütçesinden karşılanması. 

Yasa bütünüyle olumlu olmakla birlikte bize göre, yasada üniversite-sanayi işbirliğini güçlendirmeyi teşvik edecek ciddi bir destek veya muafiyet unsuru yer almamakta. İnovasyon bir firmanın kendi başına yapabileceği bir şey değildir. İnovasyon, inovasyonu destekleyen iş ortamı, inovasyonu destekleyen paydaşlar, inovasyonu destekleyen nitelikli iş gücü (Üniversiteler) hatta inovasyonu destekleyen bir toplum oluşturmayı gerektirir. Teknoparklar, inovasyona yönelik aktörleri birbiri ile etkileşim içine sokarak inovatif fikirlerin ve projelerin yeşermesi için gerekli ortamı sağlayan en önemli mekanizmadır. Teknoparkların en önemli özelliği: teknoloji bazlı firmaları üniversitelerin yakınında bir araya toplayarak birbirleri ile ve üniversiteler ile arasında inovasyon ağları ve kümelenmeler oluşturma etkisine sahip olmasıdır. Teknoparkların bu fonksiyonunu yerine getirebilecek başka bir model bulunmamaktadır. Gelişmiş ülkelerde sanayide sağlanan katma değerin önemli kısmı teknoparklarda yürütülen inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerine dayanmaktadır. Çıkarılmış olan yasanın bu yönüyle üniversite-sanayi işbirliği işbirliğini ve teknopark bünyesinde çalışmayı sağlama konusunda önemli bir yönlendirme unsuru içermediğini düşünmekteyiz. Ayrıca, bu yasa geçmişte teknopark sınırları içindeki firmalara tanınan bazı muafiyet ve destek unsurlarını kısıtlı bir şekilde de olsa teknoparkların sınırları dışına  taşımaktadır. Umarız yeni yasa bu yönüyle ülkemizin dünyadaki ilk örneklerinden 50 yıl sonra yakaladığı teknopark rüzgarının hızını kesmez.  Temennimiz, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasasında 2008 yılı içinde yapılacak değişikliklerle teknoparklara yönelik desteklerin kapsam ve sınırlarının genişletilerek teknopark sınırları içinde yürütülen Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin Teknopark dışındakilere göre daha ayrıcalıklı olarak desteklenmesidir.”

Okunma Sayısı: 1896
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya