Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE'NİN İLK BÜYÜK BİLİM MERKEZİ KONYA'DA KURULUYOR

TÜRKİYE'NİN İLK BÜYÜK BİLİM MERKEZİ KONYA'DA KURULUYOR05 Eylül 2008 00:00

Konya'da kurulacak olan bilim merkezi 30 milyon YTL'ye mal olacak. Merkezde kapalı alanların yanısıra enerji santlalleri ve seyir kulesi de olacak. Projeyi yenileri takip edecek.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) Türkiye'de bilime olan ilginin artırılmasını ve bilim merkezlerinin yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla 27 Mart'ta yaptığı çağrı adresini buldu. 6 büyükşehir belediyesinin proje sunduğu, Diyarbakır, Eskişehir, ve Konya'nın finale kaldığı yarışta ipi Konya Büyükşehir Belediyesi göğüsledi. Türkiye'nin ilk "orta boy" bilim merkezinin TÜBİTAK'ın 12 milyon YTL'lik bütçe desteği ile Konya'da kurulmasına karalaştırıldı.
 
 TÜBİTAK ile Konya Büyükşehir Belediyesi arasında bilim merkezi kurulmasına ilişkin sözleşmenin imza töreni 4 Eylül’de TÜBİTAK Başkanlık Binası'nda yapıldı. Törene katılan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, bilim merkezi için, sahip olduğu finansal paydaşlar nedeniyle Konya Büyükşehir Belediyesi projenin desteklenmesine karar verildiğini açıkladı.
 
TÜBİTAK Konya'da kurulacak merkezin kavramsal tasarımı, içeriğinde yer alacak temel öğelerin belirlenmesi , merkezde yapılacak etkinliklerin hazırlanması ve yönetim modelinin kurulması faaliyetlerini üstlenecek. Projenin yürütücüsü Büyükşehir Belediyesi ise binanı projelendirilmesi, inşası atölye ve etkinliklerin gerçekleştirilmesi ile bilim merkezinin işletilmesinden sorumlu olacak. 15 bin metrekarelik alanda Türkiye'nin ilk ortaboy bilim merkezi olacak projenin toplam yatırımı 30 milyon YTL'ye ulaşacak.
 
 Bilim merkezinin kurulmasına ilişkin protokol Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın da katılımıyla, TÜBİTAK Başkanı Prof. Nüket Yetiş ve Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek tarafından Ankara'da imzalandı.
 
 Toplam 6 proje başvurusunun olduğunu  çağrıda, yaygın etki ve yapılabirlik kriterlerine göre değerlendirme yaptıklarını belirten  Bakan Mehmet Aydın, "Projelerinin sahip olduğu finasal kaynak ve sürdürebilirlik enine boyuna incelendi. Sahip olduğu finansal paydaşlar nedeniyle Konya Büyükşehir Belediyesi projesinin desteklenmesine karar verildi" dedi. Bilim merkezinin kuruluş ve işletme aşamasında Konya İl Özel İdaresi'nin katkı sağlayacağı yönünde Meclis kararı olduğunu hatırlatan Aydın, Konya Organize Sanayi Bölgesi'nin de arada oluşacak maliyet farkının yüzde 20'sini karşılamayı taahhüt ettiğini söyledi.
 
 TÜBİTAK Başkanı Nüket Yetiş ise bilim merkezlerini 2009'dan itibaren diğer şehirlere de yaymayı hedeflediklerini belirtti. Türkiye'de küçük çaplı 5 adet bilim merkezi bulunduğunu anımsatan Yetiş, kurulacak merkezin 15 bin metrekarelik alanda Türkiye'nin ilk ortabay bilim merkezi olacağını vurguladı. Yetiş, TÜBİTAK olarak 12 milyon YTL katkı sağlayacaklarını projenin  30 milyon YTL'yi bulacağını kaydetti. Yetiş hedeflerini yılda 400 bin ziyaretçi olduğunu ifade etti.
 
 Konya Büyükşehir Belediyesi Proje Sorumlusu Hüseyin Kara  da, Hollanda, Belçika, İspanya ve Avusturya'da  ki bilim merkezlerini incelediklerini belirtti. Kara, projede de kapalı alanların yanısıra rüzgar enerji santrali, güneş panelleri seyir kulesi gibi unsurların da yer alacağını anlattı.   
Okunma Sayısı: 1804
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya