Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ULUTEK’TE “BİLİM VE TEKNOLOJİ HAFTASI”

ULUTEK’TE “BİLİM VE TEKNOLOJİ HAFTASI” 02 Nisan 2012 Pazartesi 21:05

ULUTEK Bilim ve Teknoloji Haftası Bakan Nihat Ergün’ün katılımıyla başladı. Etkinlik kapsamında Prof.Botsalı da bir seminer verdi.

ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi tarafından düzenlenen Bilim ve Teknoloji Haftası 17 Mart Cumartesi günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla başladı.

Bilim ve Teknoloji Haftası etkinliğine, BTSO Meclis Başkanı ve ULUTEK Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Parseker, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, Uludağ Üniversitesi Rektörü ve ULUTEK Yönetim Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Kamil Dilek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Valisi Şahabettin Harput da katıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ULUTEK'te özellikle bilişim, otomotiv, mühendislik gibi Bursa ekonomisinde önemli yeri olan dallarda ciddi projelerin yürütüldüğünü belirterek  bu projeler hayata geçtikçe kent ve ülke için çok değerli sonuçların ortaya çıkacağını vurguladı.

Teknoparklara bazı performans kriterleri getireceklerine de değinen Ergün, artık her şeyin ölçülebilir olması gerektiğini belirtti. Ergün, ''patent çıkıyor mu-'', ''patentler lisansa dönüşüyor mu-'', ''hangi teknopark ne kadar teknoloji ihraç etmiş-'' gibi performans kriterlerine bakacaklarını belirterek, aynı şeylerin yeni dönemde üniversiteler için de geçerli olacağını bildirdi.

Üniversiteleri, ''girişimcilik ve yenilikçilik'' endeksine göre sıralayacaklarını'' belirten Ergün, bu konuda çalışmaların yapıldığını kaydetti. Ergün, akademik yükselme kriterlerinde sadece yayın sayısının değil, hocaların şirket kurmasının, patentinin, lisansının da bulunması gerektiğini, bunu yapanla yapmayanın aynı değerlendirilmeyeceğini ifade ederek, sadece yayın yapmanın değil, aynı zamanda yayına yapılan atıfların da değerlendirileceğini vurguladı.

Açılışta, BTSO Meclis Başkanı ve ULUTEK Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Parseker, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, Uludağ Üniversitesi Rektörü ve ULUTEK Yönetim Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Kamil Dilek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Valisi Şahabettin Harput da birer konuşma yaptı.

Jüri üyeliğini M. Latif Deniz (BTS Bakanlığı Bursa İl Müdürü), Mahmut Kiper (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Başuzmanı), Prof. Dr. Abdulvahap Yiğit (UÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı), Ahmet Akdağ (Bursa KOSGEB Müdürü) ve Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı (Konya Teknokent Genel Müdürü) yaptığı ''Projeniz Rafta, Fikirleriniz Lafta Kalmasın'' adlı proje yarışmasında, birinci olan Prof. Dr. M. Cemal Çakır, ikinci olan Prof. Dr. Özcan Özdemir ve üçüncülüğü elde eden Prof. Dr. Zeynep Kahveci'ye plaket verildi. Bursa Valiliği AB Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülen INNOVATUS “Rekabet Gücü ve Sürdürülebilir Kalkınmada İnovasyon Yönetimi” projesine ise jüri özel ödülü verildi.

Bilim ve Teknoloji Haftası etkinliğinde ayrıca, Konya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı’nın“Bölgesel Kalkınmada Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin rolü” ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Başuzmanı Mahmut Kiper’in “Ar-Ge ve Üniversite-Sanayi işbirliği arayüzleri” konulu seminerler yapıldı.

BTSO Meclis Başkanı ve ULUTEK Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Parseker ile Uludağ Üniversitesi Rektörü ve ULUTEK Yönetim Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Kamil Dilek’in yönetiminde gerçekleştirilen  “Sanayici ULUTEK’ten, Akademisyenler sanayiciden ne bekliyor?” konulu panele ise UÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülvahap Yiğit, UÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Yöneylem Bilgi Sistemleri Ltd. Şti firma ortağı Prof. Dr. Cenk Özmutlu, UÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Özgür Akgün Karabulut, Evinoks AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun İrfan ile Korteks AŞ Ar-Ge Müdürü Mutlu Sezen konuşmacı olarak katıldı.(Rektörlük Basın Bürosu)                                                                                                                                   

Okunma Sayısı: 2732
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya