Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“ÜNİVERSİTE, TEKNOLOJİ VE PATENT” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ:

“ÜNİVERSİTE, TEKNOLOJİ VE PATENT” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ:27 Mayıs 2014 Salı 12:02

Selçuk Üniversitesi TTO, Çukurova Üniversitesi ve Çukurova Teknokent işbirliği ile 9 Mayıs 2014 tarihinde Balcalı Hastanesi Hipokrat Konferans Salonu’nda “Üniversite, Teknoloji ve Patent” etkinliği düzenlendi.

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azmi Yalçın’ın açılış konuşmaları ile başlayan “Üniversite, Teknoloji ve Patent” etkinliğine Konya Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade’nin Selçuk TTO faaliyetlerini bilhassa Fikri Sınai Mülkiyet Hakları kapsamında tanıttığı sunumuyla devam edildi. Prof. Dr. Sade sunumunda inovasyon ekseninde patentin taşıdığı önem ve Selçuk TTO tarafından nitelikli patent başvurularının arttırılmasına teşvik için uygulanan PADES programına vurgu yaptı. Prof. Dr. Sade’nin belirttiği üzere teşvik çalışmalarının başat faktörü niteliğindeki PADES, 2013 yılında öğretim elemanları ve öğrenciler için konulmuş müracaat kısıtlamasını da tamamen kaldırılması suretiyle genişletilmiş kapsamıyla halen uygulanmaktadır. PADES kapsamında programa müracaat etmiş ve şekli incelemeyi geçen başvuruların ulusal ve uluslararası patent vekili ücretleri karşılanmakta, böylelikle buluşçuların ek bir maliyet yüklenmeden fikirlerini hukuki yollarla vekil destekli başvurularla koruyabilmelerine olanak sağlanmaktadır.

Programa Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin’in “Cerrahide Cihaz Geliştirme ve İki Farklı Cihaz Takdimi” ana temalı sunumu ile devam edildi. Prof. Dr. Şahin’in patent serüvenine de yer verdiği doyurucu sunumunda cerrahi operasyonlarda kullanılmak üzere kendisi tarafından geliştirilmiş olunan patentli cihazların prototipleme sürecinin üzerinde özellikle duruldu. Her bir nesilde daha da gelişerek 5. Prototipleme aşamasını geride bırakan cihazın tıbbi prosedürde uygulanması videolu anlatımla desteklenerek detaylı bir şekilde açıklandı. Sunumda Prof. Dr. Şahin’in geliştirmiş olduğu diğer patentli teknolojilerine de değinildi.

Etkinliğe Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran’ın “Patent Günleri Serüveni ve Buluş Süreçleri” temalı sunumuyla devam edildi. Prof. Dr. Oran tarafından altın madalya ile döndüğü 02-06 Nisan 2014 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen alanında Dünya’daki en önemli fuar niteliğine sahip “42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Sergisi” ndeki deneyimlerine de yer verdiği sunumunda bu ay içerisinde 17.’si düzenlenen Patent Günleri sürecinde yaşananlar ve buluşları hakkında detaylı bilgiye yer verildi.

Günün 4. sunumu Prof. Dr. Zekeriya Tosun tarafından gerçekleştirildi. Prof. Dr. Zekeriya Tosun “Plastik Cerrahide Patent Çalışma Grubu Faaliyetleri ve Patent Çalışma Grubu” başlıklı sunumunda kendi patent serüvenini ve bu kapsamda önderlik ettiği üniversitemiz Plastik Cerrahi Bölümündeki ekibinin faaliyetlerine değindi. Prof. Dr. Zekeriya Tosun önce patent bilincinin oluşturulduğu Plastik Cerrahi bölümünde ardından geçilen, ticarileştirmenin bir adım önündeki prototiplenme sürecinde yaşananları ve faaliyetleri oldukça detaylı olarak anlattı. Etkin bir ekip çalışmasının ticarileşmenin anahtarı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tosun, her birinin çeşitli patent müracaatları bulunan 8 akademisyenden oluşan ekibiyle gerçekleştirdikleri faaliyetleri her bir patent müracaatı için ayrı ayrı anlatarak etkin bir ekip çalışmasının buluşculuğun ve ticarileşmenin anahtarı olduğunun altını çizdi.

Programa Prof. Dr. Ercan Durmuş’un farklı yorumuyla gerçekleştirdiği, oldukça beğenilen “Patent Başarı Hikayesi” sunumu ile devam edildi. Üniversitemiz akademisyenlerinden Prof. Dr. İlhami Çelik ile 2000’li yılların başından itibaren yürütüyor oldukları çalışmalar ve bu çalışmaları yaparken karşılarına bir bilim adamı olarak çıkan zorluklardan bahseden Prof. Dr. Ercan Durmuş, sunumunda çalışmalarının geldiği son noktaya da değindi. Patentlenme sürecinin fikirlerin korunmasında oynadığı etkin rolü ve patent hakkında farkındalığın oluşturulmasının yerini, kendi yayınlarının karşılarına “yenilik kırıcı” olarak çıkması örneği ile çarpıcı bir şekilde dile getiren Prof. Dr. Durmuş, bu noktadan sonra çalışmalarının patentlenmesine daha fazla önem verdiklerini ve sürecin çok daha hızlı ilerlemesine bunun yardımcı olduğunu dile getirdi.

Günün son sunumu Yrd. Doç. Dr. Murat Ceylan tarafından “Mühendislik ve Tıp Bilimleri Multidisipliner Çalışmaları ve Buluş Ticarileştirme Süreçleri” ana temasıyla gerçekleştirildi. Günümüzde biyomedikal alandaki çalışmaların öneminin gittikçe arttığını geçtiğimiz yılın en inovatif 5 buluş olarak seçilen buluşların tümünün biyomedikal alandan olması örneği ile belirten Yrd. Doç. Dr. Murat Ceylan sunumunda oldukça etkin çalışan ve kendi öğrencilerinden oluşan ekibiyle başardıklarına değinerek devam etti. Buna göre Yrd. Doç. Dr. Ceylan ve ekibinin özellikle tıp alanında gerçekleşen Ar-Ge süreçlerine mühendis gözüyle katkıda bulundukları katkılarının bir çözüm ortaklığına yöneldiği ve bunun inovatif fikirlerin ticarileştirme sürecine büyük katkılarda bulunduğu gözlemlendi.

Katılımcıların sorularının konuşmacılar tarafından cevaplanmasının ardından, Çukurova Üniversitesi ve Çukurova Teknokent tarafından gerçekleştirilen çiçek takdimi ile etkinliğe son verildi.

dsc_0302.jpg

dsc_0320.jpg

dsc_0367.jpg

dsc_0416.jpg

dsc_0508.jpg

dsc_0550.jpg

 

Okunma Sayısı: 2131
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya