Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

USİMP 7. ULUSAL KONGRESİ 22-23 MAYIS 2014 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİ.

USİMP 7. ULUSAL KONGRESİ 22-23 MAYIS 2014 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİ.02 Haziran 2014 Pazartesi 19:30

USİMP 7. ULUSAL KONGRESİ, MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DEKANLARI KONSEYİ TOPLANTISI, PROJE PARK 14 AR-GE PROJE PAZARI ETKİNLİKLERİ 22-23 MAYIS 2014 TARİHLERİNDE ERCİYES ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİ

-Proje Park 2014 Ar-Ge Proje Pazarında Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Selim Karalar 2 D Türk Çizim Programı” isimli projesi ile önemli bir başarıya imza etti. Selim Karalar etkinlikte 3. Lük ödülüne layık görüldü.

- Proje Park 2014 Ar-Ge Proje Pazarında Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri Fatih Gerçek, K. Sait Gürmen ve İsmail Özkan “Eklemeli ve Çıkarmalı Üretim özelliği olan 3 eksenli CNC Tezgahı Tasarımı” projeleri ile katıldılar, prototipin de sergilendiği proje büyük ilgi gördü. Bu proje SDÜ tarafından düzenlenen proje pazarında birincilik ödülü almış olup, öğrencilerin bu buluşları Selçuk TTO PADES tarafından desteklenmeye değer bulunmuştur.

-USİMP Onur Ödülü USA Drexel Üniversitesi Öğretim Üyesi Berna ONARAL’a verildi.

-USİMP Ulusal Kongresi; Teknolojik girişimcilik ekosistemi, aktörler ve kısıtlar, Girişimcilere sağlanan kamu desteklerinin değerlendirilmesi, Teknolojik Girişimcinin Türkiye koşullarında sürdürülebilirlik şansı, sanayinin gözünden teknolojik girişimcilik, güdümlü teknolojik girişimcilik oturumları ile Teknolojik Girişimcilik temasının yer aldığı panel ve sunumlar şeklinde gerçekleşmiştir.

-Toplantı da alınan önemli bazı notlar şu şekilde özetlenebilir:

TÜBİTAK 1512 B Girişimcilik programı katılımcıların sektör ve finans destekli bir program olması ve tüm aktörlerin dahil olması nedeniyle önemli bir destek programı olarak nitelendirildi.

Kuluçka Merkezleri bir girişimcilik ekosistemi oluşturması ve tüm unsurları barındırması, buluşturması nedeniyle girişimciliğin nitelik kazanmasında en önemli araçlardan birisi olarak değerlendirildi. İş fikirlerinin bu ekosistem içerisinde paylaşılmasının niteliği artırdığı ve gelişimi sağladığı, takım çalışmasının önemi ve sektörel gruplamaların-kümelenmelerin bunların tamamlayıcısı olduğunun altı çizildi.

Teknoloji Transfer ve Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) kavramları yanında, Bilgi Transferi ve Bilgi Transfer Ofisi (BTO) kavramlarının da dünyada etkili kavramlar olarak giderek artan bir ilgi gördüğü, bunun da TÜBİTAK 1513 Programı kapsamında TTO kurgusu ile uyuştuğu tespiti yapıldı.

Üniversite, Ar-Ge Şirketleri, Finansman ve Girişimcilerin birbirini tamamlayan aralarında güçlü irtibatların olduğu/olması gereken 4’lü helix olduğu vurgulandı.

Buluş ile ilgili “dünyanın ihtiyacının ne olduğunu anlar sonra da onu icat ederim” sözü ve içerdiği kongrede yaygın kabul gördü.

Silikon vadisinin sadece paranın gücü ile kurulu bir yapı olmadığı, öyle olsa idi burayı taklit amaçlı yüksek maliyetlerle kurulan İsrail ve Uzakdoğu’daki yapılarında aynı başarıya ulaşması gerekirdi tespitinden sonra, esas olanın insan, anlayış, kültür ve ekosistem olduğu tespitine yer verildi.

Teknoloji tabanlı girişimcilikte en önemli riskin; fikirlerin ölüm vadisinde kaybolması, vadinin hızla ölü fikirlerle dolması, fikir mezarlıklarının oluşması riski olduğunu, bunun için çekirdek sermayesi sağlayacak melek yatırımcılara, büyüme ve gelişmeyi sağlayacak risk sermayesi fonlarına ihtiyaç olduğu, ülkemizde bu yapıların yasal düzenlemelerinin yapıldığı, karar alıcıların gerekli adımları attığı ancak henüz bu kültürün oluşmadığı, bu yapıların ülke sathına yayılmalarının gerekliliği ve bunun için Teknoparkların, kuluçka merkezlerinin ve teknoloji transfer ofislerinin alacağı rollerin önemi vurgulandı.

Değişik özel ve kamu kuruluşlarınca yapılan proje pazarları değerlendirildi. Bu pazarlardaki fikirlerle ilgili FSMH korunması ile ilgili tedbirlerin alınması gerektiği, yaygın duyurulmasının önemi, ilgili tüm bileşenlerin katılarak, projelerin hayata geçirildiği başarılı örneklerin ortaya çıkarılacağı organizasyonlarla birlikte kurgulanmasının gerekliliği üzerinde duruldu. Proje pazarlarının öğrencilere yönelik yürütülmesinin teknolojik girişimciliğinin gelişimi ve sürdürülebilirliği açısından önemli olduğunun altı çizildi.

Sanofi Türkiye’nin “Türkiye’deki bilim insanlarının fikirlerini milyonlarca hastanın yararına sunmak üzerine ulusal bir çağrıya çıkılarak araştırmacıların Ar-Ge projeleri bazında işbirliğine daveti” dikkat çekti.

Kongreye Konya Teknokent Yön Kurulu Başkanı Prof Bayram SADE, Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof Dr Handan GÜLCE ve Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr Ahmet GÜLCE Selçuk Üniversitesini temsil etti. Kongrede Prof Dr Bayram SADE, farklı katkıları yanında bir model girişimcilik uygulaması olan Konya Teknokent-Selçuk TTO Üni-Girişim Programını ayrıntılı olarak anlattı ve yıllardan beri faaliyet gösteren Kuluçka Merkezinin, ayrıştırılmış mekanda özel tasarımı ile çok yakında açılacağını, girişimcilerin istifadesine sunulacağını ve bir girişim ekosistemi oluşturulması yolunda önemli bir adımın daha atılacağını dile getirdi.

Kongrenin tamamlanmasını müteakip USİMP Genel Kurulu da yapılmış olup, toplantıya USİMP Yürütme Kurulu Üyesi Prof Dr Bayram SADE de katıldı. Toplantıda USIMP tarafından TTO eğitiminin akreditasyonu kapsamında, Mesleki yeterlilik Kurumuna “TTO Profesyoneli” sertifikası verebilme yetkisi almak için başvuruda bulunulması kararlaştırıldı.

 

usimp1.jpg

usimp2.jpg

usimp3.jpg

usimp4.jpg

usimp5.jpg

 

Okunma Sayısı: 3701
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya