Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

USİMP TTO AĞ TOPLANTISI

USİMP TTO AĞ TOPLANTISI13 Mart 2014 Perşembe 22:36

USİMP TTO AĞ TOPLANTISI VE GENEL KURUL TOPLANTISI ATILIM ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE 8 MART 2014’TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

USİMP Yürütme Kurulu Üyeleri ve TTO Yöneticilerinin atkılımı ile 10-12 saatleri arasında TTO ağ toplantısı Prof Dr Hamit SERBEST başkanlığında yapıldı. Toplantıya Konya Teknokent/Selçuk TTO’yu temsilen Yönetim Kurulu Başkanı, ÜSİMP Yürütme Kurulu Üyesi Prof Dr Bayram SADE katıldı.

Gündem başlıkları:

1.       Ara ve final raporlarda yaşanan sıkıntılar: Performanslar konusunun yanında içeriğinin de önemsenmesi gerektiği vurgulandı. Grup yetkililerinin ziyaretlerinin tamamlanmasının ardından, 1513 programında destek alan ilk 10 TTO yöneticilerinin bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapmaları kararlaştırıldı.

2.       Modüller bazında öneriler: Üniversite-Sanayi işbirliği konusunda ortak eğitim ihtiyacı belirtildi.

3.       Ortak ihtiyaçlar Ortak araçlar: TTO’ların iş birliği yapmalarının gerekliliği vurgusundan sonra, USİMP web üzerinden TTO’larının buluşlarının yer aldığı bir portalin oluşturulması ve buluşların nasıl yer alması gerektiği hususunda kararlar alındı.

4.       Nitelikli insan kaynakları yaratmak ve meslek içi eğitim ulusal/uluslar arası akredite eğitim sistemi kurgulanması: Üniversite-sanayi işbirliği, patent değerleme, elemanların sürekliliğin sağlanması konuları görüşüldü. Akredite eğitim konusunun, eğitim ana ve alt başlıkları TTO lar tarafından USİMP’e iletilmesinden sonra karara bağlanması benimsendi.

5.       Ekosistemdeki eksik halkalar, uluslar arası işbirlikleri: TTO’ların eğitimlerinin USİMP yolu ile duyurulması, USİMP’in uluslar arası kuruluşlarla işbirliği ile eğitim organizasyonu yapmasının önemli ve gerekli olduğu vurgulandı.

USİMP GENEL KURUL TOPLANTISI

Yılda üç defa yapılan USİMP Genel Kurulu Atılım Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Gündem başlıkları:

Toplantı YK Başkanı Prof. Dr. Hamit SERBEST ve Atılım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan AKAY’ın açılış konuşmaları ile başlamış, sonra gündemdeki konular görüşülmüştür.

1.       Son Genel Kuruldan bu yana gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verilmesi (Prof Dr Fazilet Vardar SÜKAN): Ankara Sanayi Odası Ziyareti (13 Ocak 2014-Yürütme Kurulu Üyeleri TTO ların ar-ge ve inovasyon ekosistemine katkılarına dikkat çekmek için ASO Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya gelmişlerdir), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ziyareti (13 Şubat 2014-USİMP YK temsilcileri ve iki üniversite rektörü TTO’ların patent portföylerinin ulusal düzlemde değerlendirilmesi için geliştirilebilecek araçlar konusunda önerilerini sunmak üzere BSTB Müsteşarı ve ekibi tarafından kabul edilmişlerdir), Ar-Ge Merkezleri Performans Değerlendirmesi Zirvesi ve TTO ile İşbirliği Çalıştayı (4 Mart 2014-Kocaeli de gerçekleştirilen toplantıda Ar-Ge merkezleri ile TTO’ların işbirliği oturumu USİMP tarafından yönetilmiştir), TTO’lerinin Uluslararasılaşmasında Avrupa İşletmeler Ağı Çalıştayı (21 Şubat 2014-Adana). Ayrıca düzenlene eğitimler, paydaşlarca düzenlenen ve USİPM in destek verdiği etkinliklerde sıralanmış, USİMP-TTO Ağ bülteni de toplantı esnasında dağıtılmıştır.

Planlanan Eğitimler: 27-29 Nisan 2014, Teknoloji Transferi Temelleri Eğitimi, İzmir. 21 Mayıs 2014, Teknoloji Transferi Profesyonelleri Eğitimi, İzmir. AB Projeleri Hazırlama Eğitimi, belirlenecek bir tarihte Çankaya Üniversitesi ev sahipliğinde, Ankara.

2.       Üye Kurum ve kuruluşlardan aidat alınması ile ilgili düzenleme: Üye kurum ve kuruluşlardan dernek yoluyla yıllık 1000 TL aidat alınması hususu teyit edilmiştir.

3.       USİ ve TTO profesyonelleri için “bireysel üyelik” sistemi komisyon raporu (Müfit Akyos). Komisyon tarafından hazırlanan rapor görüşülmüş, “paylaşım platformu” adı altında web üzerinden bir platform oluşturulması uygun görülmüş, üyeliğin ücretsiz olması, bir yönetim kurulu başkanlığında sürecin yürütülmesi için çalışmalar yapılması kararlaştırılmıştır.

4.       USİMP eğitimleri komisyon raporu (Mehmet Zaim): Yeni bir komisyon oluşturulması kararı benimsenmiştir.

5.       Patent Okur Yazarlığı sunumu: Ankara Patent Bürosundan M. Kaan Dericioğlu örneklerle patent okur-yazarlığını anlattığı bir sunum gerçekleştirmiştir.

6.       2014 USİMP Kongresi hakkında bilgilendirme

7.       USİMP 2014 ödül değerlendirme kurulu çalışmaları hakkında bilgilendirme (Prof Dr Hasan MANDAL)

Toplantı dilek ve temennilerden sonra kapanmıştır.

usimp-2.jpg

usimp-3.jpg

usimp-1.20140313224751.jpg

 

Okunma Sayısı: 2385
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya