Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yenilenebilir ve Temiz Enerji İstişare Toplantısı Düzenlendi.

Yenilenebilir ve Temiz Enerji İstişare Toplantısı  Düzenlendi.06 Mayıs 2014 Salı 11:03

Yenilenebilir ve Temiz Enerji İstişare Toplantısı, Süytem ve Konya Teknokent/Selçuk TTO işbirliği ile 30 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşti.

Konya Teknokent/SELÇUK TTO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Bayram SADE ve Selçuk Üniversitesi Yenilenebilir ve Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi (SÜYTEM) Müdürü Sayın Prof. Dr. Muammer ÖZGÖREN’in başkanlığında, Yenilenebilir ve Temiz Enerji konuları ile ilgilenen Selçuk Üniversitesi’nin yaklaşık 30 Öğretim Elemanının katılımı ile Yenilenebilir ve Temiz Enerji İstişare Toplantısı Konya Teknokent Safir Panorama Blok  Ardıçlı Toplantı Salonunda gerçekleşti.

SÜYTEM Müdür Yardımcısı Sayın Doç. Dr. A. Afşin KULAKSIZ, Haziran 2013 tarihinde kurulan Selçuk Üniversitesi Yenilenebilir ve Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi (SÜYTEM)’i de tanıtan bir sunum yapmıştır. Doç. Dr. A. Afşin KULAKSIZ, özellikle gelişmiş ülkelerdeki alternatif enerji teknolojilerinin kullanımına göre oldukça gerilerde bulunan ülkemizde, bu eksikliğin giderilmesi için Selçuk Üniversitesi’nin üzerine düşen görevleri belirleyerek yeni teknolojilerin gelişmesine ve daha yaygın şekilde uygulanmasına katkıda bulunma yöntemlerinin belirlenmesi gerektiğini belirtmiştir. Selçuk Üniversitesi’nde yenilenebilir ve alternatif enerji teknolojilerinin ve potansiyelinin tartışılması, alternatif enerji teknolojilerinin Selçuk Üniversitesinde kullanımının hızlandırılması için neler yapılması gerektiği konusunda yol haritasının hangi nedenlerle ve nasıl oluşturulması gerektiği konusunda bir kısa bir açıklama yapmıştır.

 

Konya Teknokent/SELÇUK TTO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Bayram SADE Konya Teknokent/SELÇUK TTO olarak SÜYTEM tarafından yapılması planlanan faaliyetlerde TTO görev alanı kapsamında ne şekilde destek sağlanabileceğini ifade ettiği toplantıda, özellikle TÜBİTAK’ın yenilenebilir ve temiz enerji konusunda son derece hassas bir politika izlediğinin altını çizmiştir. Bu nedenle yapılacak projelerin desteklenmesi konusunda her türlü fikre açık olunması gerektiğini belirtmiştir.

 

Katılımcıların  yenilenebilir ve alternatif enerji teknolojileri ile ilgili çalışmalarının dinlenmesinin ardından SÜYTEM Müdürü Sayın Prof. Dr. Muammer ÖZGÖREN bundan sonraki süreçte daha somut sonuçlara ulaşabilmek için toplantıya katılan öğretim üyelerinin uzman oldukları alanlar bazında, çalışma grupları oluşturularak yapılacak olan projelerin daha etkin yönetilmesinin sağlanacağını vurgulamıştır. Selçuk Üniversitesi’nin Rüzgar Enerjisi, Güneş Enerjisi ve Termoelektrik konularında uzman akademisyenleri olduğunu tekrar hatırlatan Prof. Dr. Özgören, konusunda uzmanlaşmış akademisyenlerin çalıma alanları kapsamında bir sinerji yaratmak amacıyla ilk aşamada Rüzgar, Termoelektrik ve Yeşil Ev Projeleri olmak üzere üç konuda çalışma grupları oluşturulmasına karar verildi.

 

Toplantıda yenilenebilir enerji teknolojilerinin araştırılması için projeler geliştirilmesi ve sanayicilerle daha yakın işbirliği yapılması konusundaki fırsatların oluşturulmasının da altı çizilerek işbirliği içerisinde yapılan çalışmaların hem KOP Bölgesi hem de Selçuk Üniversitesi’nin kalkınmasında önemli rol oynayacağının altı çizildi.  Başta Karapınar Enerji Bölgesi olmak üzere Konya ve çevresindeki alternatif enerji türlerinin potansiyeli ve uygulamalarının yapılması amacıyla fizibilite çalışmalarının çerçevesinin belirlenmesi için istişare toplantılarının düzenli olarak yapılamasına karar verilmiştir.

img_4943.jpg

img_4947.jpg

img_4948.jpg

 

Okunma Sayısı: 2149
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya