Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YERLİ MALI PANELİ KSO‘DA YAPILDI

YERLİ MALI PANELİ KSO‘DA YAPILDI31 Aralık 2008 00:00

Milli Prodüktivite Merkezi, Konya Ticaret Odası ve Konya Sanayi Odası işbirliği ile yürütülen Konya Verimliği Artırma Projesi kapsamında düzenlenen “Yerli Malı Paneli” Konya Sanayi Odası Konferans Salonunda yapıldı. Panele sanayici ve işadamları, öğreti

Milli Prodüktivite Merkezi, Konya Ticaret Odası ve Konya Sanayi Odası işbirliği ile yürütülen  Konya Verimliği Artırma Projesi kapsamında düzenlenen “Yerli Malı Paneli” Konya Sanayi Odası Konferans Salonunda yapıldı. Panele Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahir Şahin, Konya Ticaret Odası Meclis Başkanı Dr. Seyit Karaca, Konya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet İçyer, KOSGEB Selçuk TEKMER Müdürü Yusuf Kitiz ve çok sayıda davetli katıldı. Panele sanayici ve işadamları, öğretim üyeleri ve öğrencilerin çok yoğun katılımının olduğu gözlendi.
 
Panelin açılışında bir konuşma yapan Konya Sanayi Odası Başkan vekili Tahir Şahin “İnsanlar, şirketler ve ülkeler sahip oldukları malları, paraları, eşyaları ve diğer üretim faktörlerini en etkin ve verimli şekilde kullanmak zorundadır. Yurt kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı ülkelerin kalkınması ve gelişmesi için önemli bir konudur. Bir devlet ancak gelir ve giderlerini iyi ayarlar ise, kaynaklarını etkin ve verimli kullanır ise kalkınabilir. Milli kaynakların işletilmesinin yerli fabrikalar kurularak yapılması, temel tüketim maddelerinin öz kaynaklardan karşılanması ekonomimizin dışa bağımlı olmadan gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde daha da bir önem ve anlam kazanan yerli malı kullanma geleneği üretim ve istihdamın azalmasına karşı geliştirilebilecek en önemli stratejilerden biridir. Yaşanan küresel krizlerin aşılabilmesi ancak ve ancak tüm toplumsal kesimlerin gösterecekleri ortak dayanışma ile mümkün olacaktır” dedi. 
 
Konya Ticaret Odası Meclis Başkanı Dr. Seyit Karaca yaptığı açılış konuşmasında “Türkiye’nin Verimlilik Merkezi MPM, Konya Ticaret Odası ve Konya Sanayi Odası işbirliği ile yürütülen Konya Verimliliği Artırma Projesi kapsamında önemli faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Konya Verimliliği Artırma Projesi protokolü sonrası yapılan onlarca çalışmadan biri “Yerli Malı Paneli”dir. Yerli malı kavramı bugün ülkemizde istihdamın artırılması, ekonomik dengelerin sağlanması açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Ülkelerin ekonomik yönden kendi kendine yeterli olması halinde yarınlara dair yapılacak hesaplar daha rasyonel ve belirgin olacaktır. ” dedi. 
 
MPM Teknik Danışmanı Ferda hekimci yaptığı açılış konuşmasında "Konya Verimliliği Artırma Projesi kapsamında yapılan çalışmalara Yerli malı konusunun da eklenmesinden memnuniyet duymaktayım. Panele genç insanların katılması yerli malı ruhunun daha ölmediğini ortaya koyan önemli bir göstergedir. Milli Prodüktivite Merkezi Türkiye’de verimlilik bilincini artırmak amacıyla sahaya inerek iller çapında verimliliği artırma projeleri gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda Konya Verimliliği Artırma Projesi çok başarılı biçimde uygulanmaktadır. Proje kapsamında şu ana kadar 50’den fazla firmaya danışmanlık hizmeti sunuldu, 18 konuda bin civarında katılımcının katıldığı eğitimler verildi, 3 adet panel düzenlendi. Proje 2009 Yılı Mart ayında sona erecek olup projemiz yeni etkinliklerle devam edecektir." dedi. 
 
Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih Mehmet Botsalı “Globalleşme rüzgarlarının hızla estiği bu günlerde çocukluk çağımızın “Yerli Malı” haftalarını anımsatan bu panel nereden çıktı diyenleriniz olmuştur. Ancak, bugünlerde tüm dünya ülkeleri global krizin etkilerini hafifletmeye çalışırken “Yerli Malı” kavramına sarılmışlardır. Krizlerin küreselleştiği bir ortamda bir çok ülke krize karşı ulusal ekonomik enstrümanlarını güçlendirme gereğini görmüştür. Son yıllarda sıkça karşılaşılan global krizler nedeniyle koşulsuz küreselleşmenin azgelişmiş ülkelerin yararına olduğu tezi artık ciddi anlamda sorgulanmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra, özellikle  gelişmekte olan ülkelerin dış ticaret açıkları, ödemeler dengesi açıkları vb. bir türlü halledilemeyen sorunlarının çözümü serbest ticareti engellemeden bazı tedbirlerin alınmasını gerekli kılmaktadır. Bazı ekonomistler, koşulsuz serbest ticaretin büyüme ve gelişme için yeterli olmadığını belirterek gelişmekte olan ülkelerin ticareti serbestleştirirken kendilerine ait bir kalkınma modeline de sahip olmalarının gerekliliğine dikkat çekmektedir. Bu yeni gelişme doğrultusunda; ülkelerin nitelikli insan kaynağı yetiştirmeye daha önem vermesi, tüm kuruluşların inovasyon ve Ar-Ge odaklı çalışarak rekabet gücünü koruması, devletin ekonomideki rolünün gözden geçirilmesi,  ulusal düzeyde bir kalkınma modeli geliştirilerek bu modelin toplumun tüm kesimlerince benimsenmesi ve farkındalık oluşturulması için sivil toplumun  üzerine düşen görevi yapması gereklidir. Küreselleşme karşısında yerli malının tanımının da yenilenmesi zorunludur. Sermayesi veya insan kaynağı başka ülkeden gelmiş olsa bile ülkemizde faaliyet gösteren, ülkemiz istihdamına katkı sağlayan, ülkemize ekonomik kazanımlar ve katma değer sağlayan firmaların ürünleri ile Ar-Ge ve inovasyonu Türkiye’de yapılıp başka ülkelerde üretilmiş olan ürünler veya Türkiye merkezli kuruluşların başka ülkelerde ortaya çıkardığı dünya markası olmuş ürünleri ve bunlara ek olarak hizmetleri de içeren yeni bir yerli malı tanımı ortaya konulması zorunludur.  “ dedi. 
 
Oturum başkanlığını Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Fatih Mehmet Botsalı’nın yaptığı panelde MPM Teknik Müşaviri Ferda Hekimci tarafından ‘Atatürk Dönemi, Küreselleşme Süreci Ve Yerli Malı’,  TÜRK-İŞ Uzmanı Sinan Vargı tarafından ‘Türkiye’de Üretilen Malı Kullanmak’,  Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Kenan Peker tarafından ‘Yerli Tüketimin Yapılandırılmasında Japon CSA Programı’, Konya Teknokent Proje  ve İş Geliştirme Merkezi PİGEM Yöneticisi Dr. SİNAN GÜLTEKİN tarafından ‘Teknolojik Dışa Bağımlılık Ve Kendi Teknolojimizi Geliştirmenin Önemi’, Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ramazan Yelken tarafından “Sosyolojik Açıdan Yerellik Ve Yerli Malı” başlıklı bildiririler sunuldu. Panel sonrası Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahir Şahin panelistlere birer teşekkür plaketi sundu.  
Okunma Sayısı: 2052
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya