Karakter boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yönetim Kurulu Başkanımız Prof.Dr. Bayram SADE , KOP Bölge Kalkınma İdaresi’ni temsilen ‘’85. Garanti Anadolu Sohbetleri’’nde konuşmacı idi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Prof.Dr. Bayram SADE , KOP Bölge Kalkınma İdaresi’ni temsilen ‘’85. Garanti Anadolu Sohbetleri’’nde konuşmacı idi. 31 Mayıs 2013 Cuma 14:52

Yönetim Kurulu Başkanımız Prof.Dr. Bayram SADE , KOP Bölge Kalkınma İdaresi’ni temsilen ‘’85. Garanti Anadolu Sohbetleri’’nde konuşmacı idi. Garanti Anadolu Sohbetlerinin 85.si 28.05.2013 tarihinde Konya Dedeman Otel’de gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Prof.Dr. Bayram SADE , KOP Bölge Kalkınma İdaresi’ni temsilen ‘’85. Garanti Anadolu Sohbetleri’’nde konuşmacı idi.

Garanti Anadolu Sohbetlerinin 85.si 28.05.2013 tarihinde Konya Dedeman Otel’de gerçekleştirildi.

 Toplantıda Moderatörlüğü, Dünya Gazetesi Başyazarı, Osman Saffet Arolat yaptı. Açılış konuşmasını Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Recep Baştuğ yaptı. Baştuğ ‘’Konya, tarım ve sanayideki gelişmişlik düzeyi ile Anadolu’ya özgü kalkınma modelinin öncülüğünü yapıyor’ dedikten sonra toplantıda ele alınacak konular ve Garanti Bankası’nın tarım, enerji lojistik alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 İlk konuşmayı Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanımız Prof.Dr. Bayram Sade, KOP BKİ Başkanı Danışmanı olarak yaptı. KOP projesi ve KOP idaresi hakkında bilgi veren Sade, KOP idaresinin KOP Eylem Planında yer alan Tarım, Enerji ve Lojistik Sektörleri ile ilgili önerilerine yer verdi. Tarımda; tarım alt yapısının tasarruflu su kullanımı ve rekabetçi üretimi temin edilecek şekilde modernleştirilmesi, basınçlı sulama sistemlerinin temini, hava dışından su temini, kuru tarımın rehabilitasyonu, kırsal dağlık alanda organik üretim, Ova’da iyi tarım uygulamaları üzerinde durdu. Ulaştırım stratejilerini; Konya-Mersin konvansiyonel demiryolu hattının iyileştirilmesi, Konya-Karaman YHT hattının tamamlanması, Kırşehir-Aksaray-Niğde-Ulukışla demiryolu bağlantısı, Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri yük + yolcu demiryolu projesinin yatırım programına alınması, Konya’da lojistik köy, diğer 3 ilde lojistik merkezler oluşturulması olarak belirtti. Sanayi başlığında; savunma – sanayi üçgeninde Ankara ve Eskişehir’le birlikte Konya’nın yer alması, imalat sanayinin ‘’Orta-Yüksek Teknoloji’’ye geçişi, serbest bölge kurulması önerilerini getirdi. Enerji sektörü için Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi (EİEB)’nin Güneş Enerjisi Santralleri (GES) amaçlı yatırımcıya açılması, diğer KOP illerinde de EİEB’ler ve GES Bölgeleri oluşturulması gibi hususların altını çizdi.

 Lojistik Danışman, Atilla Yıldıztekin Konya’da lojistik alanında yapılan çalışmaları, Prof.Dr. Tanay Sıtkı Uyar, Güneş tarlaları projesi ve yenilenebilir enerji konusunda Konya’nın önüne çıkan fırsatları Prof.Dr. Asaf Savaş Akar ise ülkenin makroekonomik verilerini ayrıntılı olarak ele aldı.

 Değerlendirme konuşmaları bölümünde Konya Sanayi Odası Başkan Vekili Tahir Şahin, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ve Konya Valisi Aydın Nezih Doğan Konya ve sektörler ile ilgili ayrıntılı değerlendirmelerde bulundular.

 Farklı toplum kesimleri ve STK temsilcilerinden oluşan kalabalık bir topluluk tarafından ilgiyle izlenen toplantı, soru cevap bölümünün ardından, kokteyl ile sona erdi.

 

blwyjh_cmae3ze2.jpg

 

ekle.20130531151342.jpg

Okunma Sayısı: 2222
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
© 2009 Konya Teknokent A.Ş.
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya